1 Milyon Google ve Yahoo Hesabı Deep Web’te Satışta

Mart 09, 2017 -

1 milyon Yahoo ve Gmail servislerine ait hesaplar, SunTzu853 isimli bir hacker tarafından Bitcoin karşılığında satışa sunuldu.

İnternet hırsızlığı, siber saldırı bilindiği üzere oldukça yaygınlaştı. Her internet kullanıcısının korktukları bir durum olan bilgi hırsızlığı olan hesapların çalınması, Gmail ve Yahoo kullanıcılarını buldu. Geçtiğimiz günlerde yaklaşık 1 milyon kullanıcının Gmail ve Yahoo hesapları hackerlar tarafından ele geçirildi. İnternette bilgi hırsızlığı sıkça rastlanılan bir durum olsa da bu çapta bir bilgi hırsızlığı ilklerden olma özelliği taşıyor.

SunTzu853 isimli bir hacker, ele geçirdiği toplam 1 milyonu aşkın Google (Gmail) ve Yahoo hesabını Deep Web üzerinden belli bir Bitcoin karşılığında satışa sundu.

Bu 1 milyona aşkın hesabın gerçek olmadığı söylense de iddialara göre bazı Deep Web kullanıcıları hesapların gerçek olduğunu doğrulamışlardır.

Nedir Bu Deep Web?

Peki, nedir bu Deep Web sorusunu duyar gibiyiz. En net şekilde Türkçe karşılığını belirtmek gerekirse, derin internet demektir. İnternetin karanlık yüzü şeklinde bilinmektedir.

Bilindiği gibi yapılan her web sitesi arama motorları tarafından otomatik olarak fark edilir ve botlar tarafından taranır. Web site sahibi kayıt yaptırmasa dahi, arama motoru tarafından fark edilir. Arama motorunun sanal botları tarafından bu otomatik olarak fark ediliyor.

İşte arama motoru tarafından fark edilmeyen internet Deep Web’tir.Derin internet adıyla tanımlanan bu internet, normal internet kullanıcısının bir üst modelini oluşturuyor.

İnternetin gizli yüzü olan bu Deep Web’te aklınıza illegal içerik olarak ne geliyorsa onlar bulunuyor. Yani A’dan Z’ye her şeyi bulabileceğiniz bir alan.

Deep Web Kullanabilir miyim?

Güvenli olmayan, virüs içeren bir alanda gezinmek istiyorsanız buyrun fakat bizim tavsiyemiz kesinlikle kullanmamamız yönündedir. Deep Web’te paylaşımda bulunduğunuz zaman da hackerlar tarafından üzerinize suç atılabilir. Terör örgütlerinin de oldukça yoğun olduğu bir alandır. Üstelik, Gmail ve Yahoo hesaplarını çalan hackerlardan bahsediyoruz, unutmayın!

Güvenli İnternet için Ne Yapmam Gerekir?

Güvenlik açığını fark eden internet bilgi hırsızları veya internet korsanları, e-posta adreslerinizi birkaç basit taramadan geçirerek bu adreslere spam gönderebilir veya toplu satma işlemini gerçekleştirebilirler. Yukarıda bahsedilen haberdeki olay, örnek olarak gösterilebilir.

Güvenlik açığı olmayan, güvenlik kalkanı yüksek korumaya sahip bir yazılıma sahipseniz, rahatça web sitenizi de, e-postanızı da kullanabilirsiniz.

Peki, nasıl mı sahip olacaksınız?

Biz Vayes olarak, e-posta adreslerinizin basit ve orta taramalarla ele geçirilmesini önlemek amacıyla güvenlik kalkanı yüksek korumaya sahip bir yazılım geliştirdik. Bu yazılım ile hem ziyaretçilerinizin beklentilerini karşılayabilir, hem de e-posta adreslerinizi koruyabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Hürriyet

Etiketler