Dijital Reklam Dünyasında Video Reklamları

Eylül 12, 2019 -

Dijital reklam dünyasında video en etkili ve ilgi çekici araçlardan biridir ancak reklam verenler ve yayıncılar açısından da video reklamlarının başarılı olabilmesi için etkili ve vurucu, yani tüketiciyi yakalayıcı bir tarzı olması gerekir. Ekranda oynayan, hızlı yüklenen ve duyarlı bir tasarım sunan reklamlar insanları meşgul eder. Tabii ki bunların olabilmesi için öncelikle görüntülenebilir olmak gerekir. Görüntülenebilirliği artırmak ki bu tüm reklam tarafları (reklam verenler, yayıncılar, müşteriler) için çok önemlidir. Görüntülenebilirlik; Medya Derecelendirme Konseyi’ne göre bir videonun kapladığı alanın en az yüzde 50’sinin ekranda minimum iki saniye görüntülenebilir olması anlamına geliyor. Bir videoyu açtıktan sonra herhangi bir görüntü sorunu olmadan kapladığı alanın en az yarısını iki saniye izleyebiliyorsanız bu videoyu görüntüleyebildiğiniz anlamına geliyor.    

Son raporlarda YouTube videolarında ortalama görüntülenebilirlik yüzde 95 iken diğer video paylaşım sitelerinde bu oran yüzde 66’da kalmıştır ve video reklamlarınızın görüntülenebilirliğini yüzde 50’den yüzde 90’a çıkarmak yüzde 80’den fazla bir gelir artışına neden olabilir (Masaüstü ve mobil ortamlar dahil edilerek ortalama oranlanmıştır).  Ancak, bunu yapabilmek için bir dizi tasarım ve teknik faktör gerekir. Görüntülenebilirlik ile beraber tam görüntüleme sağlanabilen reklam videolarında izlenirlik de büyük önem taşır. Burada, doğrudan bir video oynatıcının içerik akışına gönderilen yayın içi video reklamlar için 3 önemli detayı göz ardı etmemek gerekir.

1)Kullanıcı Deneyimlerini Geliştirmek 

Videoların ve sayfaların hızlı yüklenmesi insanların alandan ayrılma olasılığını düşürür ve oldukça önemlidir. Web sitesine sadece özel bir video alanı oluşturmak buna yönelik hedefleme yapmak izlenirliği ve izleyen kişi sayısını artırır. Günümüzde mobil cihazların kullanım yaygınlığını ve insanların cihaz üzerinde geçirdiği zamanı düşünürsek mobile yönelik iyileştirme çalışmaları yapmak oldukça önemlidir.

2) Doğru Yerleşimlerde Bulunmak

İnsanların videolara kolay bir şekilde ulaşabilmesi tabii ki izlenirlik açısından en önemli etkenlerden biridir. Video reklamları; internette daha yoğun zaman harcanılan ve alaka düzeyi yüksek web sitelerine yerleştirmek görüntülenebilirliği ve izlenirliği artırır.

3)Doğru Video Boyutlarını Kullanmak

Yapılan araştırmalarda daha yüksek boyutlu video oynatıcılar daha yüksek oranda izleniyor. Açıklık getirecek olursak 560 piksel x 1440 piksel video oynatıcı ortalama yüzde 95 izlenebilirlik oranına sahipken 854 piksel x 480 piksel oynatıcı boyutunun yüzde 88 izlenebilirlik oranına sahip olduğunu görüyoruz. Bu da günümüzde insanların video kalite beklentilerinin ne kadar yükseldiğini gösteriyor ve bu kaliteyi destekleyecek bağlamda otomatik oynatma videosu kullanacaksak bunu bir uygulama yardımıyla yapabileceğimiz için uygulama kalitesi de çok önemlidir. Sadece görüntüleyicinin sayfasında tam boyutlu olan bir video reklamında bu uygulama ile yapacağımız optimizasyon önemlidir.

Bu önerilere uymak, video görüntülenebilirliğini ve izlenirliğini iyileştirmede büyük bir etkiye sahip olabilir ve video reklam deneyimini kullanıcılar, reklam verenler ve yayıncılar için daha iyi hale getirebilir.