Facebook’ta A/B Testleri

Haziran 20, 2019 -

A/B testleri yaptığımız reklamların değişik modeller ile denememize imkan tanıyor. Ayrıca daha iyi çalışan ve ilerideki kampanyalarımızı daha iyi duruma taşımamızı ve test edebilmemizi sağlamaktadır.

Mesela bir reklamı iki ayrı hedef kitle içinde test ederek hangi reklamımızın daha iyi sonuç sergilediğini gösterebiliriz.

Facebook’un bize tanımış olduğu A/B testi seçeneği reklamı veren kişilerin reklam setinin oluşturulmasında kullanılan reklam setlerinin hangisinin daha iyi sonuç aldığını birbiri ile kıyaslayarak izleyeceğimiz yolu bize gösterecektir.

Bütün reklam setlerinin karşılaştırılması sonuç başına ücret ile hesaplanabilir.

Sonuç başına alınmış en düşük bütçeli reklam seti kazanmış olacaktır. A/B testinden ve test ile alakalı birçok modelleme ile edilen sonuçları kullanabiliriz. Sonuç olarak A/B testi bizim için yol gösterici olarak görülebilir.

Bu testin kullanıldığı ve reklam verme amacı olarak belirleyebileceğimiz birçok kampanya modeli bulunuyor.

İste bunlardan birkaçı:

  • Uygulama yüklemeleri
  • Potansiyel müşteriler bulma
  • Dönüşümler
  • Video görüntülemeleri
  • Katalog satışları
  • Erişim
  • Etkileşim ve mesajlar

Kullanacağımız testin miktarının güzel bir sonuç alması için ideal bir bütçesi olmalı veya A/B testinin önerdiği bütçeyi de kullanabiliriz. Gidişat için en düşük bütçeyi sağlayabiliriz.

Bu işlemden sonra bütçemiz hedef kitle ve reklam setimiz arasında pay edilir. Pay ederken tercihimize göre eşit de paylaştırabiliriz. En iyi sonuçları görebilmek için tavsiye edilen süremiz 4 gündür. Reklamımızın suresi belli değil ise yayınlamaya 4 gün ile başlama seçeneğini kullanabiliriz. Testimizin devamlılığının maksimum 14 günü olması önerilmektedir.

Testin 3 günden önce doğru sonuçlar vermesi pek mümkün sayılmaz. Ve testimizin 14 günü aşması da bize doğru sonucu vermeyecektir. Reklam doyum noktasına geleceğinden daha fazla yararlı sonuçlar vermeyecektir. Yani 3 ile 14 gün içinde doğru sonucu görebiliriz. Reklamımızdan aldığımız sonuç üzerine iyi bir değerlendirme yaparak bundan sonra yapılacak gidişatları en doğru şekilde görebiliriz.

Vayes Profesyonel Sosyal Medya Hesap Yönetim Ekibi