Google Plus Kapanıyor!

Ekim 09, 2018 -

Google’ın 2011 yılında kurmuş olduğu sosyal medya ağı Google Plus kapanıyor. Facebook’a rakip olma hedefi ile ortaya çıkan Google Plus istenilen ivmeyi bir türlü yakalayamayınca kapanma kararı aldı. ABD’li teknoloji devi “Kullanıcılarının yüzde 90’ı 5 saniye bile geçirmiyor” şeklinde açıklamalarda bulundu. Peki bu görünen sebebin arkasında başka gerçekler mi var yoksa Google Plus gerçekten tatmin edici kullanıcı deneyimini sağlayamadığı için mi kapanıyor?

Google, Facebook’a rakip olma hedefiyle kurduğu Google+ servisinin büyük kısmını, sistem açığı sonucu kullanıcı datalarının belirli bir süreliğine korunmasız hale gelmesinin ardından kapatmaya karar verdi.

Wall Street Journal gazetesinin, eriştiği şirket içi bir yazışmaya göre, Google’ın bu olaydan Mart ayında haberdar olduğunu ama bunu kamuoyuna açıklamadığını yazdı. Google tarafı ise açıklamada, olayın kamuoyuna duyurmayı gerektirecek kadar ciddi olmadığını belirtti.

Google Plus 2011 yılında Facebook’a rakip olma amacıyla kurulmuştu fakat proje Facebook karşısında başarısız olmuştu. Yıllardır Google Plus’ın kapanacağı dedikoduları gündemdeydi. Google bugün, Google Plus’ı kullanıcılar için kapatma kararı aldı. Bununla birlikte Google, şirketlere özel Google+ hizmeti sunmaya devam edeceğini açıkladı.

Aktif kullanıcıların Google ile Gmail hesaplarını entegre olarak aktif hale getirilen Google Plus’da 2 milyarı geçen kullanıcı profili bulunmaktaydı. Resmi açıklama ardından Google'ın çatı şirketi Alphabet’in borsada işlem gören hisseleri %1’e yakın düşüş yaşadı.