Instagram Gizlilik ve Güvenlik

Ekim 03, 2019 -

Instagram hesabınızın güvenliğinden endişe ediyorsanız yada başkalarının hesabınıza girdiğini düşünüyorsanız bu içerikteki bilgilerle birlikte bunlara bir son verebilirsiniz. Bu içeriği başlamadan önce instagram gizlilik veri politikasını okumanızı tavsiye ederiz. Belki de gizliliğinizi ihlal eden ve bunu pazarlama aracı olarak kullanan instagramdır ?

https://help.instagram.com/519522125107875

1. Instagram Hesap Gizliliği

Instagram hesabınızı sadece sizi takip eden kişilere açabilirsiniz. Hesap gizliliğini aktif ettiğiniz zaman size takip isteği gönderenleri görebilir ve isterseniz onaylayabilir yada reddedebilirsiniz. Instagram hesap gizliliğini

aktif etmek için aşağıdaki yönergeleri izleyebilirsiniz.

1.1 Telefondan Android veya Ios’da (Mobil) hesap gizliliği aktif etmek ?

Mobil cihazınızla instagram hesabınıza giriş yapın. Hesabınız açıldıktan sonra profilinize ardından sağ üst kısımda bulunan menü butonuna tıklayalım. Açılan menüden ayarlara tıklayalım. 

 

Ayarlar menüsünün alt kategorisinde yer alan gizlilik sayfasını açalım. Gizlilik sayfası altında hesap gizliliği bölümüne tıklayarak hesap gizliliğini aktif veya pasif edebilirsiniz. Hesabınızın gizliliği aktifken sizi takip etmeyen kullanıcılar resimlerinizi,hikayelerinizi veya paylaşımlarınız göremez. Sadece siz takip isteklerini onayladığınız zaman görebilirler.

 

Profil -> Ayarlar -> Gizlilik -> Hesap Gizliliği1.2 Bilgisayarda Instagram hesap gizliliği aktif etmek ?

Bilgisayarınızdan hesap gizliliği aktif etmek için bu linki kullanabilirsiniz. Linke tıklamadan önce hesabınıza giriş yapınız. https://www.instagram.com/accounts/privacy_and_security/

 
Açılan sayfadan yukarıdaki görseldeki gibi “Gizli Hesap” butonunu aktif ederek hesabınızı sizi takip etmeyen kullanıcılara kapatabilirsiniz.

2. Instagram’da Hesap Kapatmak veya Dondurmak

Instagram’dan sıkıldıysanız veya çok fazla zamanınızı çaldığını düşünüyorsanız instagram hesabınızı bellir bir süreliğine dondurabilirsiniz. Hesabınıza yeniden giriş yaptığınızda hesabınız aktif olacaktır. Dondurulan hesaplar aramalarda gözükmek.

 

Instagram hesabınız yeniden açıldığında takipçileriniz gitmeyecektir. Dondurduğunuz zaman ki gibi geri açılacaktır.

Burada bulunan linke tıklayarak instagram hesabınızı dondurabilirsiniz.

https://www.instagram.com/accounts/remove/request/temporary/

3. Instagram hesap silmek veya kapatmak

Instagram hesabınızı gizlilik ile ilgili endişelerinizden, çok zamanınızı aldığından veya çok fazla reklam olduğunu düşündüğünüz için silmek istiyorsanız aşağıda bulunan linke tıklayarak silme işlemlerini başlatabilirsiniz.

https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/

 

4. Instagram Hesap Güvenliği ve İkili Doğrulama Sistemi

Hesabınızın başkaları tarafından çalındığını yada çalınabileceğini düşünüyorsanız öncelikle basit şifreler kullanmaktan kaçının. Şifrelerinizde $/*-^# gibi karakterler kullanmanız, büyük ve küçük harf kullanmanız şifreniz tahmin edilme olanağını azaltıcaktır. Ama diyelim ki sizi çok iyi tanıyan birisi şifresi tahmin etti ve hesabına giriş yaptı. Bunu engellemek için hesabınıza ikili doğrulama sistemi kurmalısınız. İkil doğrulama sistemi ile birlikte birisi şifrenizi tahmin etse bile 2. bir adımla karşılaşacaktır. 2. adımda telefonunuza gelen güvenlik kodunu girmek gerecektir.

https://www.instagram.com/accounts/two_factor_authentication/

İkili doğrulama sistemini aktif edebilmek için. Buradaki linke tıklamanız yeterlidir. Telefon numaranızı girdikten sonra doğrulama kodu gelecektir. Doğrulama kodunu da yazdıktan sonra hesabınızda  ikili doğrulama sistemi aktif olacaktır.

 

5. Instagram Hesap Verileri Kontrol Etmek

Instagram hesabım ne zaman açıldı, hesabımda önceden kullanmış olduğum kullanıcı isimleri nelerdir, en son takip ettiğim kişiler, takipçi istekleri ve bir çok bunun gibi hesabınıza ait bütün verilere buradan ulaşabilirsiniz. Hesap verilerinizi kimseyle paylaşmayınız. 

https://www.instagram.com/accounts/access_tool/