Sevilen Dizi Black Mirror İnteraktif Bir Bölüme Hazırlanıyor

Ekim 06, 2018 -

Dijitalleşen diziler izleyicilere yeni deneyimler sunmaya başlıyor. Günümüzde Youtube, Twich gibi video platformları oldukça popüler. Buna bağlı olarak geleneksel televizyon dünyası da yıllardır dijital platformlara yüklü yatırımlar yapıyor. Netflix ise bu dijital yayın dünyasının şu an lideri konumunda. Bu konumun gereği olarak kendisini geliştirmeye ve kullanıcılarına yeni deneyimler sunmaya devam ediyor. Son dönemde en sevilen dizilerinden biri olan Black Mirror için de son zamanlarda yeni açıklamalar geldi.

Bu açıklamalara göre Black Mirror’ın gelecek sezonuna interaktif bir bölüm eklenebilir. Tam olarak nasıl bir bölüm yayınlanacak ve bu interaktif süreç nasıl işleyecek henüz bilinmese de, izleyicilerin kendi seçimlerine göre ilerleyeceğini tahmin etmek zor değil.

Charlie Brooker tarafından hayata geçirilen Black Mirror ilk olarak İngiliz Channel 4’te yayınlanmış, 2015’te Netflix tarafından satın alındıktan sonra ise 2017 ve 2018 yıllarında toplam 4 Emmy Ödülü kazanmayı başarmıştı. İzleyicilerine sunmaya hazırlandığı bu yeni deneyim ile birlikte adını daha sık duyuracağı ortada.

Aslında bu gelişme yeni ancak ilk değil. “Puss in Book” isimli çocuklara yönelik bir animasyon filminde denenmiş ve başarılı olmuştu. Bu animasyon filminde izleyicilere belirli anlarda karakterin nereye gitmesi gerektiği ile ilgili seçim şansı tanınıyordu. “kendi maceranı kendin yarat” sloganıyla düzenlenen bu alışık olmadığımız seçenek Black Mirror’da nasıl kullanılacak merak konusu. Ayrıca ilk kez yetişkinler için yayınlanan bir yayında kullanılmış olacak.

Yeni gelişmelerin hemen hemen hepsi kullanıcıları hikayenin bir parçası yapma gayreti içerisinde. VR teknolojileri, sosyal medya platformları, şimdi de başka hayatları izlemeye alıştığımız dizi dünyası… Bizler için de asıl önemli olan nokta tam da burası. Dijital dünyada, tek bir etkeni izleyen, dinleyen veya oynayan milyonlar yok. Bu milyonlar ile birlikte gelişen ve ortaya çıkan hikayeler var. İnteraktif bir yayın belki dizi dünyası için ilk olacak ancak bundan öncesi için başta twitter ve sözlükler olmak üzere sosyal medya platformları anlık olmasa da sonraki bölümlerin hatta yeni dizilerin, yeni filmlerin yaratılmasında oldukça etkiliydi. Kim bilir belki de yapımcıları interaktif bölümler yapmaya iten neden aslında budur. Kullanıcıların taleplerini bir bölüm sonra değil, anında gerçekleştirmek…

Black Mirror’ın yeni sezonu ne zaman yayınlanacak henüz bilinmiyor. Ancak söylentilere göre 2019 başlarında tüm bu yenilikler ile birlikte izleyebileceğiz gibi duruyor. İnteraktif dizi bölümleri hızlanana kadar twit atmaya devam.