Web Tasarımda 2015 Yılının Trendleri

Mayıs 04, 2016 -

Merhabalar, bu yazımızda geride bıraktığımız yıla ait olan tasarım trendlerinden sizlere bahsedeceğiz. Geride bıraktığımız yıldaki tasarım trendlerini anlatmamızın size ne gibi bir fayda sağlayabileceğini düşünmüş olabilirsiniz, yeni trendleri anlatmamızın daha faydalı olacağı yönündeki pozitif eleştirinizide duyuyor gibiyiz. Yanlız web dünyasındaki tasarım trendlerinin şöyle bir niteliği vardır ki geçmiş trendler gelecek trendlerin aynası olma yönünde inanılmaz derecede kararlıdır.

Bu trenleri başlıklar halinde incelemeye kalkarsak:

Duyarlı Tasarım
Son iki yıldır tasarım dünyasında yer alan responsive diye tabir ettiğimiz duyarlı tasarımlar 2015'te olduğu gibi bu yılında vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Artan mobil cihaz kullanımı ve desktop cihaz sayısının web’de ki aktifliğinin günden güne azalmasıyla duyarlı tasarım web’in vazgeçilmezleri arasında yer almış olarak gözükmekte.

Aşırı Tipografi Kullanımı
Web tasarımdaki font kullanımının herhangi bir sınırlamaya takılmaması, çok fazla optimize yapılmaması çıkan tasarımları daha özgün ve kafiyeli olmasına yol açmakta. Elde edilen bu kafiye son kullanıcının verilmek istenen mesaja direk ulaşmasından ve tasarımın daha hoş olmasına direk olarak etki etmekte. 2015 yılında başlayıp gelcek yıllarda da etkisini sürdürmekte kararlı olan tipografiler web sitelerini tek bir kalıba girmekten kurtarmakta olup estetik seviyesini bir üst katmana çekmekle beraber göze daha hoş bir görüntü sergilemekte.

Devasa Boyuttaki Görseller
Son zamanlarda dikkat çekebilecek ölçüde web sayfalarındaki görsel kullanımı en üst çıtaya ulaştı. Bunun başlıca sebebi internet servis sağlayıcılarının vermiş oldukları internet paketindeki internet hızını yükseltme, daha yüksek kota kullanımı diyebiliriz. 2015 yılı öncesi tasarımlarda rahatlıkla görebileceğiniz üzere, görsellerin boyutu sınırlı kalıp web sayfaları hep tekdüze ilerlemekteydi. Servis sağlayıcıların tabularını yıkıp hız ve internet kotalarını uygun mailiyette arttırdıktan sonra web sayfaları da kullanılan görsel kaliye ve boyutunu arttırarak daha cesur davranmaya başladılar.

Flat Tasarım
Web sitelerin vazgeçilmezleri arasında olan flat tasarım bu ve gelecek yıllarda da liderlik koltuğunu kimseye kaptırmama konusundaki isteğini açıkca ifade edebiliriz. Geride bıraktığımız yıllar arasında birçok tasarım anlayışına şahitlik ettik ve bu akımları yaptığımız tasarımlara uyguladık. Fakat flat tasarım kadar kendini iyi, kolay, basit ve hızlı ifade eden başka bir tasarım trendiyle, en azından şimdilik, karşılaşmadık. Sade ve anlaşılabilirliği ile mükemmeli yakalayan flat tasarım trendi 2015 yılında tasarım denilince ilk akla gelen unsurlardan olmayı başarmış durumdadır.

Etiketler