Web Tasarımda Flat Tasarım Trendi

Mart 17, 2016 -

Tasarımlardaki yeni ve en güncel trendlerden birisi olan Flat Tasarım, hayatımızda tam anlamıyla yerini aldı. Bu trendi bu derece popüler yapan özellikler ise sade, temiz, düz ve kolay anlaşılır olmasıdır. Çok uluslu şirketlerden yerel markalara herkes bir şekilde Flat Tasarım kervanına katılıyor. Basitliğin, sadeliğin ve kullanım kolaylığının en üst derecede olmasını şart koşan bu akım, Microsoft’un Metro UI tasarımından sonra IOS7 ile Apple tarafından da kullanılarak da ne denli etkili olduğunu herkese ispat etti. Öyle ki son yıllarda bir çok büyük firma logolarını flat tasarımla güncellediler.

Flat tasarım dendiğinde, efektten arındırılmış ya da tematik zenginlikten yoksun ruhsuz bir tasarım değil, tam aksine kullanıcıyı daha iyi etkileyebilen ve mesajları daha açık verebilen bir bütünlük düşünülmelidir. Flat tasarımın bize empoze ettiği şey tam olarak, Albert Einstein'in "Bir konuyu 6 yaşındaki çocuğa anlayacağı şekilde anlatamıyorsan, sen de anlamamışsındır" 1 sözüdür. Anlamı bağdaştırmak için 6 yaşındaki çocuğu web projenizi ziyaret eden son kullanıcı, konuyu da web projenizde vermek istediğiniz mesaj olarak betimleyebiliriz.

Mobil cihazların (Android, IOS, WindowsPhone) da bu trend üzerine kendi arayüz tasarımlarını yapmaları ve uygulamalarının hemen hemen tamamını bu tasarım doğrultusunda geliştirmeleri, bu süreçte web yazılım ve mobil uygulama geliştirecek olan geliştiricileri flat tasarımın inceliklerini bilmeye zorluyor. 

Vayes'te gerek mobil ve gerek web uygulamalarında amiral gemisi olarak Flat Tasarım kullanıyor ve müşterilerimize çeşitli tasarım trendleri ile ilgili bilgi vererek hedefleri doğrultusunda en uygun tasarım yapısını seçmelerine yardımcı oluyoruz.

1 Albert Einstein - Sözleri

Etiketler