Web Tasarımda Partner Seçimi

Nisan 23, 2016 -

Günümüzde firmanıza pozitif değerler katabilme potansyeline sahip olan diğer meslek grupları ile çalışmamız için yakın çevremizden sürekli öneriler alırız. Öneri sahibi, firmanızdaki eksik noktaları gözlemleyerek o alanda çalışmış olduğu bir firma varsa bu firma ile ilişkisinden ortaya çıkan deneyimi tüm yoğunluğu ile birlikte size sunar.

Ülkemizdeki kurum ve kuruluşlara web sektörünün perspektifinden bakacak olursak; mobil uygulamalar, internet sitesi ve IT (Bilgi-işlem) yapılarında önemli eksiklikler olduğunu görebiliriz. Bu açıkları kapatma konusunda, profesyonel anlamda destek almalarını öneririz.

Web Tasarımda Partner Seçimi Nasıl Olmalı

Profesyonel destek demişken hatrınıza bulunsun, mevcut durumdaki tüm web tasarım firmaları "Biz bu sektörde yeniyiz" veya "Biz bu sektörde yeteri kadar iyi değiliz." diye samimi bir itirafta bulunmaz. Peki doğru web tasarım partnerini ya da doğru web yazılım partnerini nasıl bulabiliriz?

Web tasarım ve/veya web yazılım alanında faaliyet gösteren firmaları 4 ana kategoriye ayırabiliriz. Bu ayrımın;

İlk katmanına ucuz ve yeteri kalitede iş yapamayan firmaları,

İkinci katmanına belirli bir kaliteyi yakalamış ve uygun fiyatta iş yapan fırmaları,

Üçüncü katmana da profesyonel olarak çalışan, sizin istediğiniz tüm taleplere yanıt veren ve sizi asla yarı yolda bırakmayan bununla beraber fiyat olarak da orta seviyede olan firmaları,

Ve son olarak;

Dördücü katmana yine profesyonel olarak çalışan fakat verdiği fiyatlar atmosterin ekzosfer tabakasının altına düşmeyen firmaları yerleştirebiliriz.

Peki bu katmanlardan birini seçmemiz gerekiyorsa değerlendirme kriterimiz ne olmalıdır?

Üçüncü tabakanın ideal olduğunu düşünüdüğüzü hisseder gibiyiz, zira diğer katmanda bulunan partner adaylarının şu zamana kadar pek taliplisi olmadı.

Üçüncü katmandan yola çıkarsak: Bu katmandaki firmaların toplam iş tecrübesinin sizin nezdinizde önemli olması gerektiğinin altını çizmek istiyoruz.

Herşeyden önce bu katmandaki firmaların tüm enerji ve yoğunluklarını işlerine adamış olmaları gerekmektedir. Web tasarım günümüzde sürekli gelişen ve büyüyen hacme sahip bir alandır.

Vayes CMS (İçerik Yönetim Sistemi)

Bu alanın tüm detaylarına sahip olmak için gerekli bilgi düzeyine erişebilmek çok büyük bir emek ve zaman gerektirir. Bunun yanında firma ile kolaylıkla iletişim kurup taleplerinizi (acaba yapılabilir mi?) gibi soru kalıbı filitrelerinden geçirmek yerine rahatlıkla aktarabilmelisiniz. Teknik yönden bahsetmek gerekirse firmanın kendisine ait bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) ve yüksek kalitede sunucularının olması gerekmektedir.

Vayes ekibi olarak kurulduğumuz günden bu yana CMS ve sunucu hizmetlerinin kendi tarafımızda tutulmasına hep önem verdik. Herhangi bir problemde elimizin altındaki nesnelere erişip direk olarak çözüme gitmek firma olarak hep favori yaklaşımımızdı.

Öyle ki müşteri taraflı bi problem yaşandığında (bu problemin maillerin çalışmamış olmasına örnek verebiliriz) dışa bağımlılığın vermiş olduğu hezeyan’ı hiç tatmadık.

Şu şirketten kaynaklanan bir problem var, bu şirket böyle yaptığı için sorunlarınızı çözemiyoruz gibi bi cümle kalıplarını müşteri tarafına aktarmaktan hep mahrum kaldık :)

Etiketler