Web Tasarımda Seo Uyumluluğu

Mayıs 02, 2016 -

Herkese merhabalar, bu yazımızda sizlere web tasarımın SEO ile olan ilişkisini aktarmaya calışacağız. Öncelikle bizim jargon olarak kullandığımız bu kelimenin açıklamasını yapmak istiyoruz. SEO, İngilizce olarak Search Engine Optimization’ın kısaltılmış halidir. Bunu dilimize çevirmek istersek “Arama Motoru Optimizasyonu” diye bir karşılığa ulaşırız. Bu önemli konuda sürekli sorulan temel soruları sizlere başlıklar ile açıklamaya çalışacağız.

Nedir Bu SEO, Ne İşe Yarar?

Arama Motoru Optimizasyonu olduğunu belirtmiştik, daha açıklayıcı bir tanımdan bahsetmemiz gerekirse projenizin (web sitenizin) daha çok ziyaretçi tarafından doğal sebeplerle ziyaret edilmesini sağlayan metotların tümü diyebiliriz. Dolayısı ile bu da sizin daha geçiş kitlelere hitap edip, projenizin popülaritesini arttıracaktır.

SEO Kimin İçin Yapılmaktadır?

Arama motoru optimasyonları tabii ki arama motorları için yapılmaktadır. Ülkemizdeki arama motorlarının pazar paylarına göz atacak olursak ilk sırada Google firmasını görebiliriz.

Zirvede Olun!

Diğer bir deyişle ülkemizde en çok kullanılan arama motoru Google'dır. Bizi kullanıcılarımıza kavuşturacak vasıtanın Google olduğunu bildiğimize göre, Google'ın arama motorunda kullandığı algortimalara uygun alt yapıya sahip projeler/siteler geliştirmek ihtiyacı kaçınılmaz olmaktadır.

Google Bunları Nasıl Denetler ve Bunun Google İçin Önemi Nedir ?

Bu konuyu teknik detaya girmeden bir örnek ile açıklamaya çalışacağız: Projenizdeki herhangi bir sayfayı düşünmenizi istiyoruz. Oluşturulan bu sayfada bir veya birden fazla başlık olduğunu varsayalım. Başlıkların adetinin bir önemi olmayıp Google nezdinde önem taşıyan bu başlıkların Hiyerarşik olarak sıralanmasıdır.

Ana başlık için diye tabir ettiğimiz HTML kod etiketi kullanılmakla beraber h1 ana başlık, h2 alt başlık ve h3 de alt başlıktan sonra gelebilecek olan başlıklar için kullanılabilmesi olası olan HTML kodudur. Heading / Başlık olarak etiketlerini h1,h2,h3 olarak h5’e kadar kullanabiliriz.

SEO'da Başarılı Olun!

Eğer projenizde hiç h1 kodu yok ise Google sayfanızın bir başlığı olmadığını varsayacak ya da birden fazla olan h1 kodu var ise bu sefer de Google projenizi kendi algoritmasına uymadığı için gözmezden gelecektir. Her iki durumda da meydana gelebilecek olguların olumsuz olduğunu üzülerek belirtmek isteriz.

Projelerde SEO Uyumluluk Süreci Ne Zaman Başlar?

Ülkemizde bu süreç proje tamamlandıktan hemen sonra başlatılmaktadır. Yaygın olarak uygulanmasına karşın bu yöntem hatalıdır. Olması gereken proje ile aynı anda başlatılmasıdır.

Projenin kodlanma aşamasında kodlarının SEO ile uyumlu olarak yazılması gerekmektedir, aksi takdirde yazılan kodların sonradan SEO'ya uyarlanması, proje üzerinde bir işi iki defa yapmaya yol açmaktadır. Bu da teknik imkansızlıklar tarafından kısıtlanacak olması bir yana zamansal anlamda da zamanın verimsiz kullanılması sonucunu doğuracaktır.

SEO İçin Google’in Bizden İstediği Başlıca Şeyler Nelerdir?

Google’nin web sitelerinden temel beklentisi, Google Arama Motoru kullanıcılarını mutlu etmenizdir. Arama motoru olarak Google’ı kullanan ve aradığı sonuca giden kullanıcıyı mutlu etmeniz durumunda, Google de teşekkür olarak sizi mutlu etmektedir (Arama sırasında üst sıraya çıkartarak).

Bu yapıyı sağlamak için projelerinizin olmaz ise olmazları arasında, yapısının mobil uyumlu (responsive) olması, tasarımızın sade ve anlaşılır olması, projenizde Flash diye tabir ettiğimiz Google tarafından kaynağına erişilemeyen ve dolayısıyla indexlenemeyecek içeriklerden kaçınılması ve URL yapısının SEO dostu olması gerekmektedir.

SEO Dostu URL yapısı maddesini açmamız gerekirse, kozmetik ürünlerini satışa sunduğunuz bir projeniz olduğunuzu varsayalım ve alan adınız da kozmetikci.com olsun. Ürünlerinizden nemlendirici kremi sayfasını baz alarak örneğimizi pekiştirelim.

SEO'da Kullanıcı Deneyiminin önemini kavrayın.

Bu sayfanın adresinin (URL) SEO Dostu olması için kozmetikci.com/nemlendirici-kremi olması gerekmektedir. Fakat piyasada bulunan projelerin çoğu bu URL yapısını kozmetikci.com/urunler.php?urunid=123 olarak bünyesinde barındırabilen kod altyapıları kullanmaktadır.

Sizlere bahsettiğimiz bu genel niteliklerin yanı sıra Google’nin projelerinizden beklediği birçok özellik bulunmaktadır. Bizler Vayes ailesi olarak bu şartları projelerimizde titizlikle uyguluyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz maddelerden yola çıkarak projenizin SEO ile uyumluluğu konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Daha detaylı analiz ve inceleme talebinde bulunmak için iletişim bölümünden bize yazabilirsiniz. Projenizin SEO uyumluluğu konusunda yetersiz kalıyor olması halinde, geçen her dakika projenizin yani sizin aleyhine işlemektedir.

Etiketler