Winamp Resmen Geri Döndü

Ekim 26, 2018 -

2000’li yılların efsane müzik oynatıcısı Winamp resmen geri döndü. Winamp bundan sonra iOS ve Android uygulaması olarak da indirilebilecek.

Telefonların yaygınlaşması, akıllanması ve dijital müziğin hayatımıza iyice girmesiyle popülerliğini kaybeden Winamp’ın yeni sürümü yayınlandı.

1997 yılında kullanıma sunulan, 2000’li yıllarda en popüler dönemini yaşayan Winamp son yıllarda, YouTube, Spotify ve iTunes gibi müzik platformları ile başa çıkamamış ve efsane müzik oynatıcısının kullanım oranı çok hızlı şekilde düşmüştü. Hatta 2013 yılında kapatılacağı bile söylenmişti. 2014 yılında ise Radionomy şirketi efsane müzik oynatıcısını satın almış, ancak bir türlü kullanıcı sayısında istenilen artış meydana gelmemişti.

Radionomy şirketinin CEO’su Alexandre Saboundjian Winamp’ı tekrar eski günlerine kavuşturmak için çalışmalara başladıklarını duyurmuştu.  2019 yılında piyasa sürmeyi düşündükleri yeni sürümünün mobil ve masaüstü platformlar için de uyumlu olacağı söylenmişti.

Ancak geçtiğimiz günlerde beklenmedik bir gelişme yaşandı ve Winamp’ın yeni sürümü olan 5.8, 2019 yılı beklenmeden yayınlandı. Radionomy şirketinin, 2019 yılını beklemeden yeni sürümü piyasaya sürmesindeki en büyük etmen uygulamanın sahte versiyonlarının bir anda çoğalması olarak gösteriliyor. Firmanın bu hamlesiyle sahte versiyonların indirilmesinin önüne geçmeyi planladığı ifade ediliyor.

Winamp’ın 5.8 sürümünde nostaljik görünüm aynen korunurken, rakipleri ile başa çıkmak için birçok yenilik de kullanıcılara sunuluyor.

Radionomy şirketi asıl değişikliklerin 2019 yılında gerçekleşeceğini ifade ederken, rakipleri olan Spotify gibi çevrimiçi müzik platformları ile yarışabilmek için yeni versiyona podcast ve bulut desteğini de ekleyecek.

En son 2014 yılında güncellenmiş olan Winamp’ın yeni sürümünde birçok değişiklik yapılmış, bunların başında da Pro sürümünün kaldırılmış olması geliyor, yani uygulama artık tamamen ücretsiz.

Kaydırma çubuğu ve butonlar üzerinde iyileştirmeler, videoları otomatik olarak tam ekran çalıştırabilme seçeneği ve oynatma listeleri arasında şarkı aratma özelliği göze çarpan diğer değişiklikler arasında yer alıyor.

Winamp’ın 2000’li yıllarda milyonlarca kullanıcısı bulunmasına rağmen, Spotify, Apple Müzik ve Fizy gibi güçlü rakipler arasında tutunup tutunamayacağını önümüzdeki yıllarda göreceğiz. Radionomy şirketinin bu hamlesi çevrimiçi müzik piyasasında işleri kızıştıracak gibi duruyor.

Winamp 5.8’i resmi internet sitesi üzerinden indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.