YouTube ve Twitter Neden Yavaşladı ?

Aralık 23, 2016 -

23 Aralık Perşembe 23:00 sıralarında sosyal medyada yavaşlama meydana geldi. Bu yavaşlamanın ardından Facebook, Twitter ve YouTube’a erişimde sorun yaşandı. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise Facebook ve Twitter kullanılamaz hale geldi. 

Bağlanmaya çalıştığınız sosyal medya sitesi açılmayabilir. Yada çok yavaş olabilir. Bunun nedeni ise siteye anlık giren kullanıcı sayısının yüksek olması olarak düşünebiliriz.
Bir web sitesi sunucularda barınır. Eğer bir web sitesine anlık olarak sunucunun kaldıramayacağı miktarda ziyaretçi gelirse o site kapanır yada yavaşlar. Çünkü o trafiği kaldırabilecek bir sunucu ortada yoktur.

Bunun en güzel örneğini ÖSYM sınav sonuçları açıklandığı zaman açılmayan ÖSYM Sonuç sayfası olarak verebilir. Milyonlarca kişinin aynı anda aynı siteye girmesi sonucu sunucular bu yükü kaldıramaz ve yavaşlar.

Bu tarz olaylar aynı mantıkta ama illegal olarak da gerçekleşebilir. Bir hacker grubu saldırmak istedikleri siteye ddos saldırısı yapabilir. Bu saldırı hacklenen başka bilgisayarların aynı anda tek siteye girmesiyle olur. Bu tarz gruplarında ellerinde 1 milyon adet zombi bilgisayar olabilir.

Bilgisayarların kullanıcıları bu durumun farkına bile varamaz. Küçük bir virüs ile bilgisayarınızı ele geçerirler ve arkadan istediklerini yaparlar. Daha sonrasında bu bilgisayarların hepsiyle tek bir sunucuya bağlanma isteği yollarlar. Bu isteği karşılayamayan sunucu yavaşlar ve kapanır.

Peki nasıl bu yavaşlıktan kurtulabiliriz.

1.Yöntem: Tüm bu olayların dışında genel olarak bütün siteler yavaş ise modeminizi açıp kapatın. Kapattıktan sonra bir 5 dakika bekleyin. Modem dinlensin kendisine gelsin. Modem açıldıktan sonra hala yavaş ise 2.yönteme geçin.

2.Yöntem: Siz interneti yavaş sanabilirsiniz. Belkide arka odada birisi oyun indiriyordur yada film izliyordur. Aynı anda indirme işlemi olduğu için yine internetiniz yavaşlayabilir. Modeme bağlı bütün Wifiları kapatarak yeniden denemelisiniz. Yinemi olmadı hadi ozaman 3.yönteme geçelim.

3.Yöntem: Modemin kablolarını kontrol edin gerekirse sök-tak yapın. Bazen tam oturmayan kablolar nedeniyle internetiniz yavaşlayabilir. Bu işlemde faydasız kaldıysa DNS değiştirelim.

4.Yöntem: Bilgisayarınız bağlı olduğu dns ağında yoğunluk olabilir. Aşağıda bıracağım linke tıklayarak dns adresinizin nasıl 2 dakika değişterebileceğinizi anlatacağım.

https://www.vayes.com.tr/tr/blog/dns-degistirme-nasil-yapilir-ve-vpn-nasil-kullanilir

5. Yöntem: Belkide endişelecek birşey yoktur ve kotanız bitmiştir. Bunun için internet hizmeti aldığınız servis sağlayıcısını arayınız ve güncelleme talep ediniz. Büyük ihtimal sorununuz çözülecektir.

Hala çözülmediyse teknik bir hata vardır. Bunu zaten size servis sağlayıcınız söyleyecektir.

 

Milyonlarca insanın her gün hatta her saat erişim sağladığı sosyal medya mecralarından Facebook, Twitter ve YouTube’a dün gece erişim sorunu yaşandı. Facebook’ta bildirimlerine bakmak isteyen, mesajlarına cevap vermek isteyen kullanıcılar sayfayı açmakta güçlük çekerken; bazı kullanıcılar tarafında sayfalar hiç görüntülenememiştir. Ardından Twitter ve YouTube’da da bir yavaşlık görülmeye başlamıştır.

Sabah saatleri itibariyle Facebook’a erişim sorunu düzelmişken; Twitter ve YouTube’da ki yavaşlama sorunu hâlâ devam etmektedir. Kullanıcılar YouTube’da videoların yüklenme hızından oldukça şikâyet etmektedirler.

Sorun ne zaman düzelecek?

Twitter ve YouTube’a erişim yasağı söz konusu olmadığı halde kullanıcılar erişim sağlamakta sıkıntı çekmektedir. Konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmezken kullanıcı tarafında YouTube ve Twitter’ın neden yavaşladığı ve sorunun ne zaman düzeleceği merak edilmektedir.

Yavaşlama sorunu özellikle büyük şehirlerde yaşanırken alt yapı kaynaklı bir arızanın olabileceği gündemde konuşulmaktadır.

Etiketler