Mobil Uygulama Nedir ?

Temmuz 01, 2019 -

Mobil iletişim günümüzde yaşamımıza o kadar entegre ki, cep telefonları olmadan insanlar kendilerini çok rahatsız hisseder durumda. Günümüzden birkaç yıl önce, telefonun en popüler işlevleri yalnızca arama yapmak/ almak ve kısa mesaj göndermek/almaktı. Ancak, akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla birlikte, işlevler yeni şeyler öğrenmeyi ve eğlenmeyi de içerecek şekilde arttı. Tüm bu işlevler, çok sayıda mobil uygulamanın geliştirilmesi ile mümkün olmuştur. Mobil uygulama, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer mobil cihazlarda çalışmak üzere geliştirilmiş ve tasarlanmış bir yazılım uygulaması/bilgisayar programıdır. Bunun yanında çoğu mobil cihaz, işletim sistemi ile beraber gelen takvim, web tarayıcı, haritalama programı, e-posta istemcisi vb. daha fazla uygulama.

Mobil Uygulama Geliştirme

Bir mobil uygulama geliştirirken, bir tablet veya akıllı telefon gibi mobil cihazların özelliklerini ve kısıtlamalarını dikkate almak önemlidir. Mobil aygıtlar belirli bir kapasiteye sahip batarya ile çalışır ve işlemcileri, kişisel bilgisayarlarda var olan işlemcilerden daha az güçlüdür aynı durum kamera ve konum algılaması gibi diğer özellikler için de geçerlidir bu gibi nedenlerden dolayı mobil uygulama geliştirme diğer platformlara nazaran daha fazla odaklanma ve titizlik ister. Mobil uygulama geliştirme, ilk olarak özel entegre geliştirme ortamlarının kullanılmasını gerektirir sonrasında geliştirilen uygulamalar alan testi yapmadan önce ilk olarak emülatörlerle test edilirler. Emülatörler, geliştiricilerin kolay erişemediği telefonlardaki uygulamaları test etmenin daha ucuz bir yolunu sunar.

Mobil uygulamalar garanti ettikleri erişim kolaylığı ve hayatı kolaylaştırmak nedeniyle bugün akıllı telefon kullanıcıları arasında çok popülerdir. Bugün, çeşitli kullanımlara hizmet eden pek çok mobil uygulama sektörde kendine yer bulmuştur. Seyahat, bankacılık, sağlık, takvimler, sosyal ağlar, oyunlar, fitness, haberler gibi bir çok değişik kategoride sayısız uygulamalar vardır.

Mobil kullanıcılar her zaman akıllı telefonlarını kişiselleştirmek ve daha fazla işlevsellik eklemek için daha fazla seçenek ve fırsat talep ediyorlar. Bu, daha fazla mobil operatörün abonelere kazançlı ve yönetilebilir bir şekilde katma değerli içerik sunmak için daha fazla mobil uygulama geliştirmesinin nedenidir. Mobil uygulama geliştirme, mobil kullanıcıların ulaştıkları hizmetlerden tam olarak memnun olmalarını sağlamanın ve ufuklarını genişletmenin anahtar bir yöntemi olarak belirlenmiştir. Her gereksinim için bir uygulamanın mevcut olması sayesinde iOS destekli bir tablette, Android destekli telefonda veya iPhone'da daha fazlasını öğrenmek ve öğretmek artık mümkün.

 
Etiketler
  • Mobil Uygulama

Vayes Blog'a yeni içerik eklendiğinde ilk siz haberdar olun!

BÜLTEN ÜYELİĞİ