Dijital Pazarlama

Uluslararası Dijital Pazarlama Ajansı Vayes ile Markanızın Değerine Değer katın!

Dijital pazarlama ajansının sağladığı en önemli hizmetlerden biri, yatırım getirinizde istikrarlı ve güvenilir bir artış sağlamaktır.

Bu sebeple Vayes dijital pazarlamada size kullandığı etkili pazarlama stratejileri ve araçları ile yardımcı olarak daha yüksek yatırım ve daha yüksek kar getirisi sağlar.

Bununla birlikte pazarlama dünyasının sık sık değiştiğini duyuyor olabilirsiniz. Bu doğru, ama hepimiz bu ifadeye biraz farklı açıdan bakmalıyız.Özellikle Vayes olarak trendlere ayak uydurmak için bu sürelere çok fazla önem veriyoruz.

Pazarlamanın nereye gittiğini tahmin etmek günümüzde hiç de zor bir durum değil. Şu anda bu makaleyi okumanız dahi pazarlamanın geçirdiği ve geçirmekte olan evriminin küçük bir örneğidir. Bunu özellikle geleneksel pazarlamanın eskisi gibi kitlelere ulaşamadığından da kolayca görebilirsiniz.

En parlak döneminde bile geleneksel pazarlama hedef kitleye ulaşmada hassas bir yaklaşım olarak görülmüyordu. Günümüzde ise geleneksel pazarlamadan elde edilen çıktılar giderek işe yaramayan bir sayı oyunu halini almakta.

Bu İçerik : 24.03.2023 Tarihinde Güncellenmiştir !

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

LÜTFEN SİLMEYİNİZ! Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz.

[youtube::dYBSpG1wukc]

YENİ

Özellikle bir zamanlar traj olarak büyük verilere sahip gazeteler ve dergiler artık kendilerini dijital dünyaya taşımaya başlamış durumdalar veya artık kullanılmıyorlar bununla birlikte TV ve radyo kullanımı da önemli ölçüde azalmış durumda.

[youtube::1BO4iqCBTU4]

Tüm bunların aksine pazarlamanın yeni adı olan dijital pazarlama hızla popüler bir yöntem olarak gerek iş gerekse de kişisel hayatımızın hızla yükselen bir trendi halini alıyor. Basitçe söylemek gerekirse, bugün ve öngörülebilir bir gelecek için bir işi pazarlamanın en etkili yolu dijital pazarlamadan geçmektedir.

Şirketiniz için geleneksel pazarlama stratejilerini uygulamak, kampanyanızı radyolara dağıtmak ve radyo dinleyen kullanıcıların radyo frekansına kitlenerek birkaç müşteri kazmayı ummak gibidir.

Dijital pazarlama ise kampanyanızı hedeflediğiniz kitlenin mobil cihazlarına, bilgisayarlarına hatta izledikleri küçük bir video nun içine dahi doğrudan bir kaç saniye içinde aktarabilir.

Bununla birlikte dijital pazarlama ile belirli bir kitleyi hedefler iseniz size 7/24 ideal müşteri adayları ve alıcılarını getirebilir.

Dijital pazarlama, sosyal medya platformları ve hedef odaklı reklamlar ile belirli kitlelerle gerçek zamanlı olarak etkileşime girmeyi mümkün kıldığından geleneksel pazarlamayı geride bırakmaktır.

Günümüzün dijital pazarında müşteriler sadece dijital bir varlık beklemekle kalmıyor, aynı zamanda dijital ayak izine sahip bir şirkete güvenme olasılıkları giderek daha fazla artış gösteriyor.

Hızla gelişen ve büyüyen bu pazarda dijital pazarlama ihtiyaçlarınız için çözümler üreten VAYES, Türkiye'deki şirketlere Web Tasarım, Web Yazılım, Marka Yönetimi, SEO, SEM, Sosyal Medya Yönetimi, Dijital Tasarım ve daha fazla hizmeti bir arada sunan bir tam hizmet dijital pazarlama ajansı dır.

12 yıldan daha fazla deneyim ile genel merkezi İstanbul Beylikdüzünde bulunan Vayes, bünyesinde bulundurduğu uzman ekibi ile müşteriler için gelir üzerinde doğrudan etkisi olan dijital pazarlama kampanyalarını yönetme konusunda uzmanlaşmıştır.

Vayes İle Dijital Pazarlamada Büyüme Etkisi

Rekabetçi pazarda Vayes ile büyüme etkisi!

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hızla büyüyen ve her geçen gün yeni rakiplerin ortaya çıktığı bu sektörde başarıya giden yolu 3 sekmede yöneten interaktif yaklaşımımız ile siz de bu süreçleri adım adım takip edebilirsiniz.

Vayes bu rekabetçi pazarda öncelikle projenizin var olan durumunu, geleceğini ve ihtiyaçlarını doğru analiz etme ile size hızla yardımcı olmaya başlamaktadır. Öncelikli olarak bu analize uygun stratejiler belirlemek başarıya giden en önemli adımdır.

Sonrasında kodlama altyapısı ve tasarım kalitesi gibi sizin için daha az gözle görünür çalışmaların tamamlanması büyümenizde ikinci önceliğimizdir.

Bununla birlikte her iki alanda yapılacak en küçük hatalar güven ve marka algısı yoluyla müşterilerinizin vereceği kararları birincil olarak etkileyeceği için bu aşamalara oldukça fazla dikkat ettiğimizi bildirmek isteriz.

Son olarak sunduğunuz ürün ve hizmetleri internet ortamında duyurma ve etkin bir dijital pazarlama ile müşterilerinizi arttırma aşaması olarak devam etmektedir. Devamlılık esasıyla yeni kullanıcılar kazanmalı ve sadık bir kullanıcı topluluğu oluşturmanız bizim için öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

Bu üç aşamalı yaklaşım ile sizi bulunduğunuz sektörde bir adım ileri taşımak ve tanıtmak için vayese güvenebilirsiniz.

Doğrudan Gelirinizi Etkileyen Pazarlama Yaklaşımları

Doğrudan Gelirinizi Etkileyen Pazarlama Yaklaşımları

Çoğu işletme bir bilmece ile karşı karşıya. Bu bilmecenin temelde ki en büyük sorunu satışları büyük ölçüde iyileştirmek için pazarlama yaklaşımlarının nasıl belirlenmesidir.

Bu bilmeceye kısa şekilde verilecek cevap daha fazla görünürlük elde etmek için işletmelerin pazarlama bütcelerine daha fazla yatırım yapmaları gerektiğidir. Peki bu kuyu kuruduğunda, ne yapmak gerekiyor?

Tüm durumları kapsayan bu soruya açık ve net bir cevap yoktur. Ama banka gitmeden daha fazla müşteriye ulaşmak için şu anda yapılabilir bir çok şey vardır.

Ancak bunların zamanla etkisini gösterdiğini belirtmekte fayda var. Eğer paranız yoksa, bu süreçlerin uzun zaman aldığını ve sabırlı olmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Her iki şekilde de çalışmalarınızı dilimlerseniz ve sağlam bir iş temelleri var olduğu sürece işinize içtenlikle değer katmaya çalışarak tüketici ile otantik bir ilişki kurmak için yorulmadan çalışabilirsiniz.

Bu bakımdan doğrudan gelirinizi etkileyecek pazarlama yaklaşımlarının sosyal medyayı kullanmak, video eğiticileri oluşturmak, blog yazmaya başlamak, arama motoru optimizasyonu yapmak, influencerlardan yararlanmak, marka imajı oluşturmak, facebook ve google reklam ağlarını kullanmak, linkedin'i doğru şekilde kullanmak, bir pazarlama planı oluşturmak, e-posta tabanlı pazarlama vb. kanalları kullanmak olduğun söyleyebiliriz.

Vayes Olarak Biz Hazırız

Vayes ile markanızı büyütmeye hazır mısınız?

Yenilikçi, kullanıcı dostu ve platform duyarlı web tasarımları, Ölçeklenebilir ve genişletilebilir stabil yazılımlar, Markanıza derinlik ve "e-değer" katacak stratejiler, Müşteri deneyimini arttıran mobil uygulamalar, SEO, SEM, Influencer Marketing, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve daha fazlası ile vayes işletmenizin yol arkadaşı olmak için sizinle Vayes ile bulunduğunuz sektörde rakiplerinizden bir adım ilerde olabilirsiniz.

Neden Vayes Dijital Pazarlama

Neden Vayes Dijital Pazarlama Ajansını Seçmeliyim ?

Zaman, en değerli sermayemizdir. Başarısını kanıtlamış olan Vayes Yaklaşımı sayesinde işletmenize size özel çözümler sunuyoruz. Bu yaklaşım ile soracağımız sorularla her adımın amaç ve araçları net olarak belirlenir.

Böylece her adım kendinden önceki ve sonraki adımlarla tam uyumlu olarak ilerler. Hatalı planlama ve geriye dönüşlerden kaynaklanan zaman kaybının önüne bizimle geçebilirsiniz. Bunun yanında sizden alınan bilgiler ışığında yazılım, tasarım ve reklam çalışmaları eş zamanlı olarak birbirlerini destekleyecek yapıda yürütülür.

Farklı firmalarla çalışmanın getirdiği aynı konunun bir çok kez anlatılmak zorunda kalınması ve ilerlemek için sıradaki firmanın işini tamamlayıp teslim etmesini bekleme gibi yorucu geciklemeleri yaşamazsınız.

Son olarak fotoğraf ve videoların kullanıcı algısını yönetmek için bilinçli ve etkin kullanımı, ki bugün buna "ambalaj" diyoruz, başarının en büyük anahtarlarından biri olduğunu biliyor ve sizi dijital dünyada öne çıkarmak için profesyonel ekibimizle her ihtiyacınıza çözüm oluyoruz.

Dijital Pazarlama Uzmanlıklarımız

Dijital Pazarlama Uzmanlıklarımız

Vayes Web, işletmenizin yol arkadaşı olmak amacıyla kurulmuş bir tam hizmet ajansıdır.

İşletmeniz için marka tescilinden profesyonel ürün fotoğraflarına, sosyal medya yönetiminden havadan video çekimlerine, ticari yazılımlardan SEO'ya (Arama Motoru Optimizasyonu) ve daha fazlasıyla tüm ihtiyaçlarınız için sunduğumuz profesyonel hizmetleri tek bir noktadan alarak size kolay bir yönetim ve takip imkanı sunmayı hedefliyoruz.

Aşağıda pazarlama uzamanlıklarımızdan bir kaçını görebilirsiniz;

ARAMA MOTORU OPTİMİZASYON - SEO

SEO Arama Motoru Optimizasyonu için bir kısaltmadır. SEO ve nasıl çalıştığı hakkında çok şey duymuş olabilirsiniz, ancak temelde ne olduğu, sayfalarınızın Google'ın dizininde gösterilmeye değer olduğu arama motorlarına sinyal göndermek için kullanılan ölçülebilir, tekrarlanabilir bir süreçtir.

Temel olarak Google, hangi web sitesinin insanların aradıkları için en iyi sırada olması gerektiğini anlamak için her web sitesine ve Google'da yapacak her arama kullanıcısına bir puan vermek için algoritma adı verilen karmaşık bir matematik formülü kullanır.

Algoritmayı boş kova koleksiyonu gibi düşünün. Bir kova size sitenizin kalitesi için bir puan verirken, bir kova size kaç sitenin bağlantı verdiği konusunda bir puan verir, bir kova size insanların size nasıl güvendiğine dair bir puan verir.

İşiniz algoritmada diğer tüm web sitelerinden daha fazla kova doldurmak. Sitenizin kalitesi açısından en yüksek puanı alarak ve web sitenizin otoritesi açısından en yüksek puanı alarak o arama için en güvenilir mağaza açısından en yüksek puanı alan arama motoru sıralamanızı etkileyebilirsiniz.

İyi olan şey, yüzlerce kova olması ve bu kovaların her biri için bu puanların algoritmayı bir araya getirerek sıralamanızı nerede bulmanız gerektiğini doldurmanız ve daha iyi sıralamanız için bir fırsat oluşturmasıdır.

Dolayısıyla, sitenizi arama sonuçları için optimize etmek, gerçekten bu noktaların çoğunda olabildiğince yüksek puan almak anlamına gelir.

WEB SİTESİ TASARIMI & GELİŞİM

Web Tasarım : Web tasarımı, bir web sitesinin görsel estetiği ve kullanılabilirliği ile ilgili her şeyi yönetir renk şeması, düzen, bilgi akışı ve UI / UX (kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi) görsel yönleriyle ilgili diğer her şey.

Web geliştirme : Web geliştirme bir web sitesi ekrana getiren tüm kodu yönetir. İki kategoriye ayrılabilir: ön uç ve arka uç. Bir uygulamanın ön ucu veya istemci tarafı, web sitesinin bir tasarımcı tarafından yapılmış tasarımları nasıl göstereceğini belirlemekten sorumlu koddur.

Bir uygulamanın arka ucu veya sunucu tarafı, veritabanındaki verilerin yönetilmesinden ve bu verilerin görüntülenecek kullanıcı arabirimine sunulmasından sorumludur.

SOSYAL MEDYA PAZARLAMA

Sosyal Medya Pazarlaması terimi, sosyal medya yardımıyla web sitesinde trafik oluşturmayı ifade eder. Sosyal medya pazarlamasında, ürün veya hizmetlerimizi pazarlama amacıyla sosyal platformlarda paylaşıyoruz.

Sosyal Medya Pazarlaması günümüz rekabet sektöründe çok önemlidir çünkü blogunuza veya makalenize daha geniş bir kitleye ulaşır, böylece blogunuz veya makaleniz binlerce kişi tarafından görüldüyse ve web sitenize bu kişiler tarafından ziyaret edilip blogunuzu veya makalenizi görüntülüyorsa, başarıyla trafik oluşturup işinizi büyütürsünüz.

Pay Per Click * PPC

PPC, bir kullanıcı çevrimiçi reklamlarından birini her tıkladığında reklam verenlerin ödeme yaptığı bir çevrimiçi reklamcılık modelidir.

Farklı PPC reklam türleri vardır, ancak en yaygın türlerden biri ücretli arama ağı reklamıdır.

Bu reklamlar, insanlar Google gibi bir arama motorunu kullanarak çevrimiçi olarak arama yaptıklarında, özellikle de ticari aramalar gerçekleştirdiklerinde, yani satın almak için bir şeyler aradıklarında görünür.

Tıklama başına ödeme reklamcılığında, reklam yayınlayan işletmeler yalnızca bir kullanıcı reklamını gerçekten tıkladığında ücretlendirilir, bu nedenle "tıklama başına ödeme" adı.

PPC reklamcılığının diğer biçimleri görüntülü reklamcılık ve yeniden pazarlamayı içerir.

VİDEO ÜRETİMİ

Video üretimi, video içeriği üretme işlemidir. Video Prodüksiyonunun üç aşaması vardır: 1. Prodüksiyon Öncesi 2. Prodüksiyon 3.Post prodüksiyon.

Yapım Öncesi: Yapım öncesi, bir ürün, özellikle de tam ölçekli üretime başlamadan önce bir film ya da yayın programı üzerinde yapılan çalışmadır.

Üretim: Bileşenler veya hammaddelerden üretim veya üretim eylemi veya bu şekilde üretilme işlemi.

Post-Prodüksiyon: Film veya kayıttan sonra bir film veya kayıt üzerinde yapılan çalışmadır.

İÇERİK YAZMA

İçerik yazma, çevrimiçi ve çevrimdışı okuyabileceğiniz her türlü yazmadır. İçerik yazmanın kalitesi müşterinin genellikle türüne bağlıdır, ancak yazım ve nihai ürününüzden gerçekten eminseniz, zor kısım zaten bitmiştir.

Ancak, yeniden yazma işlemlerinin müşterinin ihtiyaçlarına uygun hale getirilmesi gereken zamanlar vardır. Her zaman büyük bir iş ilişkisi için müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalara imza atmalısınız.

Marka İtibar Yönetimi

ORM, Çevrimiçi İtibar Yönetimi'nin kısaltmasıdır. İnternette veya çevrimiçi itibarınızı artırmak için bir süreçtir. ORM, Markalar, kişi, ajanslar vb. Herkes için çok önemlidir.

Google'da herhangi bir markayı arar ve herhangi bir olumsuz haber bulursanız, o marka veya kişi hakkında olumsuz bir etki yaratacaktır. Bu nedenle, olumlu haberler ve ayrıntılar sağlayarak çevrimiçi itibarınızı artırmaya çalışın.

Bu, dijital pazarlamada özellikle herkes için çok önemlidir, çünkü hiç kimse kötü üne sahip herhangi bir kişi veya ajansı veya markayı tercih etmez.

Dönüşüm Optimizasyonu

Hedef işleminizi tamamlayan ziyaretçilerin yüzdesini artırmak için çerçeve çalışmasını takip eden pazarlama optimizasyonu süreci olarak tanımlanabilir.

Dönüşüm oranı optimizasyonu, daha fazla web sitesi ziyaretçisini web sitenizde, Açılış sayfanızda veya bir kampanyada gerçekleştirmelerini istediğiniz istenen işlemi yapmaya ikna etmeye odaklanmıştır. Web sitenizdeki dönüşüm oranlarını optimize edebileceğiniz birçok strateji vardır.

Açılış Sayfalarını kullanmak, dönüşümleri optimize etmenin en iyi yollarından biridir ve bunu kullanmayı tercih etmek oldukça yaygındır. Hemen hemen her çevrimiçi pazarlamacı dönüşüm oranlarını artırmak için açılış Sayfalarını kullanıyor.

Açılış Sayfaları özel olarak bir ziyaretçiden tek bir 'sonraki işlem' yapmasını istemek için tasarlanmıştır. Bu 'bir sonraki eyleme' dönüşüm noktası denir.

Dijital Pazarlama Nedir

Dijital Pazarlama Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Pazarlama, doğru zamanda ve doğru yerde kitleyle tutarlı bir şekilde bağlantı kurmaktadır. Şu anda, şimdi zamanlarına yatırım yaptıkları yerde onlarla tanışmanız gerektiği anlamına geliyor.

Dijital Medya günümüzde o kadar yaygındır ki, kullanıcı istediği yerde ve istediği zaman bilgi erişimine sahiptir. İnsanlar, hizmetleriniz veya markalarınız veya ürünleriniz hakkında mesajlar aldıklarında ve bilmeniz gerekenlerden oluştuğu günler geride kaldı.

İnsanlar, onları tanıyan kuruluşlar veya şirketler, ilgili ve kişiselleştirilmiş iletişim, tercihlerine ve ihtiyaçlarına göre özel olarak hazırlanmış teklifler ve onlara güvenebilecekleri markalar ister.

Dijital Medya düzenli olarak gelişen bir haber, sosyal etkileşim, alışveriş ve eğlence kaynağıdır. Müşteriler şu anda sadece firmanızın veya kuruluşunuzun markanızla ilgili söylediklerine değil aynı zamanda arkadaşların, medyanın, anketlerin ve akrabalarının da söylediklerine maruz kalmaktadır.

En iyi Dijital Pazarlamacılar, her dijital pazarlama promosyonunun genel hedeflerine nasıl yardımcı olduğu konusunda doğru bir fikre sahiptir. Ayrıca, pazarlama stratejilerinin hedefine bağlı olarak pazarlamacılar, kendilerine sunulan ücretsiz ve ücretli kanallar aracılığıyla daha büyük bir kampanyaya yardımcı olabilirler.

Örneğin, bir içerik pazarlamacı, işletmenin yeni oluşturduğu başka bir dijital kitaptan olası satışlar elde etmeyi sağlayan bir dizi blog yazısı oluşturur.

Bir şirketin sosyal medya pazarlamacısı, daha sonra, şirketlerinin sosyal medya hesaplarında organik ve ücretli tanıtım yoluyla bu yayınların tanıtımına yardımcı olabilir.

Muhtemelen e-posta pazarlamacı, şirket hakkında daha fazla bilgi için dijital kitabı indiren kişilere davet göndermek için bir e-posta kampanyası oluşturur.

Dijital Pazarlama Ajansı ve Pazarlama Ajansı

Pazarlama ajansları, genellikle geleneksel ya da sadece yaratıcı girişimleri zorlayan pazarlama hattının her iki tarafında da oyun kurmaya çalışır.

Bunun yanında şirketler kendilerini olası müşterilerine tanıtan güzel bir web sitesi isterler ancak şirketler özellikle ziyaretçileri olası satış veya satın alma gibi sonuç odaklı müşterilere dönüştüren bir web sitesine de ihtiyaçları vardır.

Ne yazık ki, birçok pazarlama ajansı, her ikisini de yerine getirecek bilgiye veya dahili beceriye sahip değildir. Bu işi dijital pazarlama ajansları yerine getirir.

Etkili Bir Dijital Pazarlama Stratejisini Nasıl Geliştirebilirim?

Aşağıda ki adımlara bağlı kalarak etkili bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak mümkündür:

 • SWOT analizi yapmak; 

 • SMART iş hedeflerini belirlemek; 

 • Pazar bölümlendirmesine katılmak; 

 • Alıcı kişilikleri oluşturmak;

 • Bütçenizi belirlemek.

1: SWOT Analizi Yapın

Pazarlama stratejisinin mihenk taşı olan SWOT analizi , Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehditler kelimelerinin ingilizce baş harflerinin kısaltmasıdır.

Güçlü Yönler -- Güçlü yönler, kuruluşların hedeflerine ulaşmasında yardımcı olan dahili faktörlerdir. Örnek olarak yüksek satışlar ve karlar, müşteri sadakati, uzun vadeli çalışanlar, marka ve kurumsal imaj örnek verilebilir.

Zayıf Yönler -- Zayıf yönler, işletmelerin hedeflerine ulaşmasını engelleyen dahili faktörlerdir. Örneğin, uygunsuz bir biçimde pazarlanan ürün veya hizmetleri, düzenli müşteri şikayetlerini, yüksek düzeyde çalışan devir hızını, yetersiz finansmanı veya tedarik zinciri sorunlarını içerebilir.

Fırsatlar – Bir kuruluşun gelecekte başarılı olmasına yardımcı olabilecek potansiyel olarak olumlu, dış durumları temsil eder. Fırsat örnekleri arasında değişen tutumlar veya istekler, yeni yasalar veya mevzuat, ticaret anlaşmaları veya tarifelerin/yaptırımların kaldırılması yer alabilir.

Tehditler – Tehditler, gelecekte bir kuruluşa zarar verebilecek potansiyel olarak olumsuz, dış durumları temsil eder. Tehdit örnekleri arasında işgücü piyasasındaki değişimler, artan tedarik maliyetleri veya yeni rekabet/teknoloji sayılabilir.

2: SMART İş Hedefleri Oluşturun

Pazarlama stratejisi bağlamında bir başka popüler kısaltma olan SMART, Spesifik, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, Alakalı ve Zamanlı olan kelimelerinin ingilizce baş harflerinin kısaltmasıdır. SMART iş hedeflerini belirleyen firmalar, pazarlama stratejilerinde olumlu yönde etki etmesine katkı sağlamış olur.

Pazarlamacılar ve liderler SMART iş hedeflerini oluşturmak için aşağıdaki soruları değerlendirmelidir:

Spesifik — Neyi başarmaya çalışıyorum, neden önemlidir ve ne gerekli olacak?

Ölçülebilir — Son teslim tarihlerini karşılamak ve nihai hedefi gerçekleştirmek için ilerlemeyi nasıl ölçebilir ve takip edebilirim?

Ulaşılabilir — Mevcut kaynaklara ve mevcut kısıtlamalara dayanarak, nihai hedef gerçekten ulaşılabilir mi?

İlgili — Geçerli iş ihtiyaçları/gerçekleri ve genel çevre ışığında, nihai hedef şu anda değerli mi?

Zamanında — Nihai hedefe doğru ilerlemeyi ne zaman bekleyebilirim? Kısa, orta veya uzun vadede ne gibi faydalar bekleniyor?

3: Pazar Bölümlendirmesine Katılın

Pazar bölümlendirme, bir dijital pazarlama stratejisinin en önemli parçasıdır.Müşteri tabanını sindirilebilir parçalara ayırarak, her pazar segmentine benzersiz pazarlama taktikleri uyarlamak daha kolay hale gelir.

Pazar bölümlendirme alanında, kuruluşlar tipik olarak dört kategoriyle başlar:

Demografik — Demografik segmentasyon, işletmeden tüketiciye (B2C) bağlamında gerçekleşir ve kişisel özelliklere odaklanır. Demografik segmentasyon, müşterileri kategorilere ayırmak için yaş, eğitim, cinsiyet veya coğrafya gibi faktörleri kullanır.

Firmografik — Firmografik segmentasyon, işletmeden işletmeye (B2B) bağlamında gerçekleşir ve kurumsal özelliklere odaklanır. Firmografik bölümleme, işletmeleri kategorilere ayırmak için gelir, endüstri, konum veya çalışan sayısı gibi faktörleri inceler.

Psikografik — Psikografik bölümleme, B2C veya B2B bağlamlarında gerçekleşebilir. Psikografik bölümleme, beklentileri kategorilere ayırmak için kişilik, görüşler, hedefler veya yaşam tarzı gibi faktörleri inceler.

Davranışsal — Davranışsal segmentasyon, B2C veya B2B bağlamlarında gerçekleşebilir. Davranışsal segmentasyon, potansiyel müşterileri kategorilere ayırmak için satın alma geçmişi, marka sadakati veya kullanım kalıpları gibi faktörleri inceler.

4: Alıcı Kişileri Oluşturun

Genellikle pazar bölümlendirme ile birlikte kullanılan alıcı kişilikleri, müşteriyi temsil eden kurgusal profillerdir. Alıcı kişilikleri, bir şirketin müşterilerini (mevcut, olası veya arzu edilen) anlamaya yardımcı olmada özellikle yararlıdır. Buna bağlı olarak, alıcı kişilikleri endüstriden endüstriye ve organizasyondan organizasyona büyük farklılıklar gösterir.

5: Bütçenizi Belirleyin

Temel olarak, her türden ticari ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar, etkili bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak için uygun bütçeleme yaptıklarından emin olmalıdır. En iyi pazarlama stratejileri ve taktikleri bile yeterli nakit akışına bağlıdır. Sonuç olarak, hangi pazarlama taktiklerinin ulaşılabilir ve uygun maliyetli olduğunu belirlemek için kuruluşların bütçeleri hakkında gerçekçi düşünmeleri hayati önem taşır.

Dijital Pazarlama Ajansları YG yi Artırıyor

Dijital bir pazarlama ajansının sağladığı en önemli hizmetlerden biri, yatırım getirinizde istikrarlı ve güvenilir bir artıştır. Daha yüksek yatırım getirisi daha yüksek kâr demektir.

Vayes gibi iyi bir dijital pazarlama ajansı, YG nizi artırmak ve genel etkinliğini artırmak için stratejinizi test etmeyi ve yeniden işlemeyi asla durdurmaz.

Dijital pazarlama ajansları web sitenizin trafiğini değerlendirir, yatırım yapmak için en iyi çevrimiçi platformları belirler ve diğer pazarlama faaliyetleriniz ile bunların sağladıkları sonuçlar arasındaki dengeyi sürekli olarak korur.

Dijital bir pazarlama ajansı ile çalışmak, müşteriye daha fazla potansiyel müşteri kazandırmak demektir. Bu, uzun vadeli satış büyümesi anlamına gelir.

Düşünülmesi gereken bir şey daha var.

Bir dijital pazarlama ajansının yaptığı her şeyi yapmak için kendi dijital pazarlama departmanınızı oluşturmak isteyebilirsiniz ancak bir pazarlama stratejisti, pazarlama yöneticisi, tasarımcılar, metin yazarları ve geliştiriciler kiralamanız gerekir.

Bu kadar tam zamanlı personel getirmek yerine bir dijital pazarlama ajansı ile uygun bir üçret kaşılığından personel haricinde çok farklı araç ve kitlere sahip olursunuz. Doğru yatırımı yapma hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vayes Neyi Farklı Yapar

Vayes ortalama bir dijital pazarlama ajansı değildir. İşinizin büyümesi için ortaklığa odaklanıyoruz. Ekibimizin her üyesi, işletmenizin giriş ve çıkışlarını sanki kendileriymiş gibi öğrenir. Bu şekilde işimiz markanızın ruhunu yansıtırken, işletmenizin özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış sonuçlar sağlar.

Bununla birlikte tam hizmet bir dijital ajans olarak yalnızca dijital pazarlama süreçlerinizi değil aynı zamanda kreatif web yazılım ve tasarımı konusunda size benzersiz hizmetler sunuyoruz.

Sahip olduğumuz 12 yıllık deneyim ve yenilikçi yaklaşımlarımız ile markanıza diğer ajansların veremiyeceği parıltılı etkiyi veriyoruz.

Düşün. Tasarla. Öne Çıkar yaklaşımımız ile başarıyı tesadüflere ve şansa bırakmıyoruz. Başarıya giden yolu 3 sekmede yöneten interaktif yaklaşımımız ile siz de bu süreçleri adım adım takip edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için çevrimiçi kanallarımız ve +90-212-855-9404 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO, SMM veya PPC gibi tek bir bölümde öğrenme ve çalışma ile dijital bir pazarlama yöneticisi olabilirsiniz. Ayrıca bu bir dijital pazarlama yürütme pozisyonu olabilir.

Kişisel olarak, dijital medyanın her bir sektörünü öğrenmeniz, deneyimlemeniz gerekir. Bu tek bir zaman diliminde gerçekleşmeyecek bir süreçtir. Bir önemli şeyde, büyük ölçüde bloglar ve E-dergiler aracılığıyla olan içerik pazarlamasıdır.

İçerik yazmamız veya analiz etmemiz ve farklı web sitelerinde tanıtım noktaları ile yayınlamamız gerekiyor.

Bunlar, Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için gereken bazı önemli önemli noktalardır. Değindiğimiz gibi bu zorlu bir süreçtir ancak bir yerden başlamak gerekiyor.

Dijital Pazarlama Ajansı İle Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Daha Fazla Satış - Çok kazanabilirsiniz, çünkü bugünlerde herkes markaları için bir dijital destek sistemi arıyor.

Kuşkusuz, herhangi bir dijital ajansla iletişime geçmeniz gerekecek, ancak iyi bir inceleme oranı yakalamış ve arama motorunun en tepesinde sıralanan firmaları tercih etmeniz oldukça önemli.

Dijital pazarlama, geleneksel pazarlama kanalından daha iyi sonuç ve gelir sağlayan bir pazarlama aracıdır. Dijital pazarlamayı diğer pazarlama kanallarına tercih eden ajanslar sektörde sizi oldukça öne çıkarabilir.

Bunun yanında Tüketicilerin çoğunluğu dijital pazarlama ajansı vasıtasıyla bir ürünü almaya karar alıyor.

Son olarak Dijital Pazarlama, hedef müşteriye daha kolay ulaşabilir ve potansiyel müşteriler oluşturmalarına yardımcı olabilir. Bu nedenle bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmak işinizi oldukça kolaylaştırabilir.

Dijital pazarlama ajansı nedir?

Dijital ajans, yaratıcı ekipler veya gelişmekte olan sistemler içeren dijital medya müşterilerinin tanıtımına yönelik çabalara destek sağlayan bir iştir. Kolaylaştırıcılar veya barındırma şirketleri olarakta adlandırılabilirler.

Bu, ürünlerin her zaman internet tabanlı olması gerektiği anlamına gelmez, ancak yapılan tüm çalışmalar İnternet'e bağlıdır. Daha önce reklam ajansları tarafından üstlenilen benzer işlevler vardır.

Dijital pazarlama ajansları dijital formatta sunulan uygulamalar, videolar, sosyal medya yönetimi vb. Hizmetler sağlarlar.

Tıklama başına ödeme pazarlaması nedir?

Tıklama başına ödeme gerçekten her tıklama için belirli bir tutar ödemenizi gerektiren herhangi bir pazarlama kampanyasıdır. Birçok kişi PPC'nin genellikle yalnızca Google / Bing / Yahoo / Baidu reklamları olduğunu düşünür. Ancak Facebook / Pinterest / Reddit, tıklamalar için belirli bir miktar ödediğiniz bir PPC formuna da sahiptirler.

Dijital pazarlama türleri nelerdir?

Dijital Pazarlama, Dünyanın En Hızlı Büyüyen Sektörlerinden Birisidir . Şimdi her şey dijital olarak çalışıyor, bu nedenle dijital olarak iş yapmak da çok önemli ve etkili.

Bu nedenle Dijital Pazarlama bugünlerde çok önemli ve muhtaç bir durum haline geliyor. Peki dijital pazarlama türleri nelerdir ?

Aşağıda bir kaç pazarlama türüne değindik ancak bunlar dijital pazarlamanın çok küçük bir kısmını oluşturuyor günümüzde teknolojinin ve internetin hızla gelişmesine bağlı olarak dijital pazarlama sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamalarından oyun içi reklamcılık a kadar kendine geniş bir yer bulmuş durumdadır.

Sosyal Medya Pazarlama : Temelde Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin vb Sosyal Medya Platformları aracılığıyla İşinizi tanıtmak için kullanılır. Organik veya Ücretli Reklamlar yapabilirsiniz.

SEO - Arama Motoru Optimizasyonu: Basit Kelimeleri Farklı Kanallar aracılığıyla Web sitenize Daha Fazla Trafik getirmek ve Web Sitelerinde Satış oluşturmak için kullanılır.

PPC / Google Reklamları : Tıklama Başına Ödeme temelinde Google'da veya Diğer herhangi bir sosyal medya platformunda Ücretli reklamlar aracılığıyla Aday Müşteri Yaratma.

İçerik Pazarlaması : Ürününüzü satın almak için hedef kitleyi çekmek temelde hizmetiniz ve işinizle ilgili içerik yayınlamaktan geçiyor. Bunu Bloglar, Makaleler, Yayınlar aracılığıyla yapabilirsiniz.

Dijital pazarlamaya nasıl başlayabilirim?

Dijital Pazarlama, en zorlu, heyecan verici, hızlı tempolu endüstrilerden biridir ve Dijital pazarlama da kariyer yapmak şu an için doğru zamandır. Potansiyel olarak kazançlı bir gelir de dahil olmak üzere zorlukları ve ödülleri vardır.

Dijital pazarlama kariyerine başlamak için şu anda yapabileceğiniz temel şeyler şunlardır: Çevrimiçi durum oluşturun, Son trendleri bilin, Yaratıcılığınızı kullanın, Zengin bir özgeçmiş oluşturun, Blog yazmaya başlayın, Analytics hakkında bilgi edinin, Terminolojiyi öğrenin, Güvenilir sertifika programlarına kaydolun, Ajansa ve sektöre karar verin.

Dijital pazarlama ajansını nasıl seçerim?

Uzmanlıklarını öğrenin. Ne yazık ki 'dijital pazarlamanın' bir tanımı yok. Bu, web siteleri oluşturma, SEO yapma, Facebook reklamları yerleştirme, vb uzmanlaşmış bir ajans olabilir.

Eğer yalnızca 'dijital pazarlama yapıyoruz' diyerek, açıkça cevap verirlerse, olabildiğince o firmadan kaçının. Ne yapmak istediğinizi tam olarak bilin.

SEO istiyorsanız, tam olarak ne yapmak istediğinizi açık bir şekilde açıklayabilmeniz gerekir. Hedefleriniz olsun (Google'ın ilk sayfasında olmak istiyorum, daha nitelikli potansiyel müşteriler, vb.) Veya belirli işlemler olabilir. Önceden araştırmanızı yapın.

En az 7 demografik ve psikografik bilgi elde etmek için ideal beklentinizi bilmeniz gerekir. Ajans araştırması yapmaz iseniz tüm paranızı kaybedebilirsiniz.

Dijital pazarlama kanalları nelerdir?

Dijital Pazarlama, markaları, bireyleri, girişimcileri veya organizasyonları pazarlama potansiyeline ve hedeflerine ulaşmak için etkin bir şekilde kullanılabilecek çok çeşitli unsurları, kanalları ve araçları kapsayan geniş bir fenomendir ve bu nedenle hedef kitleye layık olmanızı sağlar.

Dijital Pazarlama, ürün veya hizmetlerin İnternet üzerinden pazarlanması dır. Bu Nedenle tasarım, geliştirme, reklam ve satış da dahil olmak üzere İnternet'in yaratıcı ve teknik yönlerini birleştirir.

E-posta pazarlaması, Bloglama, PPC Reklamları, Sosyal Medya vb. internet ortamları bu kanallardan birkaçıdır.

Dijital Pazarlama neden önemlidir?

Teknoloji her geçen gün gelişiyor ve onunla dijital pazarlama da gelişiyor. Geleneksel pazarlama neredeyse unutulur, çünkü her şey genel olarak sosyal medya ve internet etrafında döner. Günümüzde neredeyse herkes İnternet kullanıcısıdır.

Sosyal Medya, okuldan işe, hobilere ve daha fazlasına yaptığımız her şeyin bir parçası halini almıştır. İnsanlar bunu sadece sosyalleşmek veya eğlenmek için değil, aynı zamanda bir şeyler satın almak için de kullanıyorlar; bu da, hedef kitlenizi kolayca bulabileceğiniz ve dijital pazarlamayı işinizi tanıtmak için bir yöntem olarak kullanarak küresel bir pazara erişebileceğiniz anlamına gelir.

Hizmetlerinizi veya ürünlerinizi, özellikle görsel strateji kullanarak, Sosyal Medya'da veya İnternet üzerinde başka bir yerde tanıtıyorsanız, dünya çapında bile size birçok yeni müşteri getirecektir.

Dijital reklamcılık ne demek?

Dijital reklamcılık İnternet tabanlı pazarlama olarak da adlandırılır. İnternet reklamcılığı ("İnternet pazarlama") olarak da adlandırılan dijital reklamcılık, işletmelerin tüketicilere promosyon reklamları sunmak için İnternet teknolojilerinden yararlandığı anlamına gelir.

Dijital reklamcılık, e-posta, sosyal medya web siteleri, arama motorlarında çevrimiçi reklamcılık, mobil veya Web sitelerinde banner reklamları ve satış ortağı programları aracılığıyla sunulan tanıtım reklamlarını ve mesajlarını içerir.

Native reklam ne demek?

Native, reklamın biçiminin, tasarımının, içeriğinin ve bazı durumlarda kodun (özellikle mobil uygulama bağlamında) dikkatlice oluşturulduğu (manuel olarak veya değil) ve reklamın entegre olması veya bir parçası gibi hissetmesi için açıklandığı anlamına gelir.

Native reklamlar da içerik gibi "hissettiği" için her zaman açıklanmalıdır. ve kullanıcıya hiçbir şekilde şüphe götürmeyecek şekilde yapılmalıdır.

Display reklam ne demek?

Görüntülü reklamcılık genellikle çevrimiçi medyayla ilişkilidir, ancak pazarlama ilkesi olarak neredeyse basılı medyada kullanılmaktadır. Bununla birlikte, şirketler, müşteriler ve bireyler farklı şirketler hakkında bilgi bulmak veya araştırmak için internete yöneldikçe, görüntülü reklamlar web sayfalarında ve arama motorlarında yaygın hale gelmiştir.

Bu nedenle, pazarlama amaçlı olarak, görüntülü reklamcılık, şirketiniz ve ürünleriniz ve / veya hizmetleriniz hakkındaki kelimelerin yayılması için en çok yönlü yöntemlerden biridir.

Neden bir dijital pazarlama ajansına ihtiyacım var?

Her işletmenin tek amacı maliyeti düşürmek ve kârı arttırmaktır. Dijital Pazarlama, işletme hedeflerinize düşük maliyetle ulaşmanıza ve bütçeniz dahilinde hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Dijital pazarlamanın güzelliği, büyük bir bütçeye sahip olmanıza gerek olmamasıdır. Bütçenize göre farklı dijital pazarlama kanalları vardır. Şimdi ajans kiralama olmadan neden tek başına her şeyi yapamazsınız, özellikle 5 yıl sonra işinizi nasıl gördüğünüzü, bu yıl ne elde etmek istediğinizi, nasıl yapacağınızı daha fazla müşteri çekmek için uygulayacağınız strateji vb. süreçleri düşünmeniz gerekiyor.

Tüm bunları düşünmek sizin için oldukça zaman kaybına ve maliyete sebep olabilir. Bir dijital pazarlama ajansı bu gibi çeşitli dijital pazarlama stratejilerini sizin için uygulayarak marka ve hedef kitle tabanı oluşturabilir.

Bunun yanında sosyal medya reklamcılığı, içerik pazarlama, SEO pazarlama, AdWord kampanyası ve çok daha fazlasını sizin için çözüme kavuşturabilirler.

Dijital pazarlamanın dezavantajları nelerdir?

Sadece akılsız ve düşüncesiz hareket etmek dijital pazarlama süreçlerinde olumsuz etkilere neden olabilir, aksi takdirde dijital pazarlama şirketler için pazarlama açısından en iyi yatırım getirisidir.

Bunun yanında şu gibi dezavantajları olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle internet çok fazla rekabet içeriyor, bu yüzden hedef kitlenin dikkatini çekmek zor olabilir.

Dijital pazarlama itibarı olumsuz yorumlar ve geri bildirimlerden zarar görebilir. Dijital pazarlama büyük ölçüde hataya eğilimli olabilecek internet ve teknolojiye bağlıdır.

Dijital pazarlama henüz tüm insanlar tarafından benimsendiği den bu insanlara daha dikkatli yaklaşılmalıdır. Bir dijital pazarlama kampanyası kopyalanabilir.

SEO nedir?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir ve belirli bir arama motorunda (Google gibi) bir arama yaptığınızda web sitelerinin sıralamasının arkasındaki mantığı açıklar.

Kısacası SEO, sitenize gelen trafiğin miktarını ve kalitesini artırmaya yardımcı olan bir dijital pazarlama stratejisi olarak tanımlanabilir. SEO'nun optimizasyon kısmı, Google'da daha üst sıralarda yer almak ve böylece ücretsiz organik trafik almak için atabileceğiniz bir dizi adımdan oluşur. Adım dediğime dikkat edin, yani her bir adımı takip ettiğiniz sürece ve de sabırlıysanız harika sonuçlar göreceksiniz.

Başlangıçta sıkıcı ve acı verici görünse de, SEO aslında oldukça eğlenceli ve uygulanması kolay bir çalışmadır.

Dijital pazarlama neden etkilidir?

Dijital pazarlama Web'de ve sosyal alanda olduğu gibi günümüzde en yaygın pazarlama şeklidir. Her yasal ürün veya şirketin bir web sitesi ve sosyal medya varlığı vardır.

Televizyon reklamcılığı hala herhangi bir reklam ortamına göre maliyet başına en yüksek görüntüleme sayısına sahiptir, ancak birçok yeni küçük işletme için bu başlangıç maliyeti son derece yüksektir ve ulaşılamaz.

Dijitalle ilgili en güzel şey, sıfır maliyete mal olabilmesidir. Bunun yanında sunduğu küresel erişim, gözlenebilirlik ve ölçülebilirlik, kişiseleştirebilirlik ve açıklık dijital pazarlamayı geleneksele göre çok daha cazip kılmaktadır.

Dijital pazarlama stratejisi nedir?

Basit bir ifadeyle, bir pazarlama stratejisi sadece istenen bir hedefe veya birden fazla hedefe ulaşmak için kurgulanan bir eylem planıdır. Örneğin, genel hedefiniz bu yıl web siteniz üzerinden geçen yıl kullandığınızdan

Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz

BÖLÜM 01

Dijital Pazarlama Stratejiniz Şablonunuz

BÖLÜM 02

İçerik Pazarlama Stratejisi Geliştirme

BÖLÜM 03

Dijital Reklamcılık Planı Oluşturma

Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz

Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz

BÖLÜM 04

Sosyal Medya Stratejisi Geliştirme

BÖLÜM 05

E-posta Pazarlama En İyi Uygulamalarını İzleme

BÖLÜM 06

Arama Motoru Pazarlamacılığı Stratejinizi Tasarlama

Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz

Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz

BÖLÜM 07

Dijital Pazarlamanıza Web Sitesi Analitiği Uygulama

BÖLÜM 08

Büyümeyi Teşvik Etmek İçin Dönüşüm Oranı Optimizasyonundan Yararlanma

BÖLÜM 09

Tebrikler!

İşte bundan sonra ne yapacağınız

Bu formatın dışarsında kalan içeriklerinizi bu alan üzerinden düzenleyebilirsiniz

Dijital Pazarlama Ajansı ve Sosyal Medya Ajansı Arasındaki Fark

Bir pazarlama stratejisi oluştururken dijital pazarlama ve sosyal medya pazarlaması genellikle birbirinin yerine kullanılır. Dijital ve sosyal medya pazarlaması bazen aynı şey olarak anılsa da, bunlar bir pazarlama planının iki farklı yönüdür. İkisi arasındaki fark basittir: Dijital Pazarlama bir şemsiye terimdir ve her türlü pazarlama faaliyetini içerirken, Sosyal Medya Pazarlaması dijital pazarlamanın bir yönüdür ve öncelikle sosyal medya platformlarında pazarlama kullanımına odaklanır.

Başarılı Bir Dijital Pazarlama Ajansının Özellikleri Nedir ?

 1. Stratejik planlama: Ajans, müşterilerinin hedeflerine uygun stratejik pazarlama planları oluşturabilir. Bu planlar, dijital pazarlama faaliyetleri için yol haritası oluşturarak, hedef kitleleri tanımlayarak, rakip analizleri yaparak ve uygun pazarlama kanallarını belirleyerek oluşturulabilir.

 2. Teknolojiye hakimiyet: Dijital pazarlama ajansları, güncel teknolojilere hakim olmalıdır. Bu, ajansın, müşterilerine en son teknolojileri ve en iyi uygulamaları kullanarak hizmet sunmasına olanak tanır.

 3. Yaratıcı içerikler üretmek: Ajans, müşterilerinin markalarının hikayelerini anlatan yaratıcı içerikler üretebilmelidir. Bu içerikler, sosyal medya, bloglar, videolar, e-posta kampanyaları gibi dijital kanallarda paylaşılabilir.

 4. Analitik yetenekler: Ajans, müşterilerinin dijital pazarlama kampanyalarının performansını takip edebilmeli ve analiz edebilmelidir. Bu, ajansın, müşterilerinin hedeflerine ulaşmalarını sağlamak için kampanyaları optimize etmesine olanak tanır.

 5. Proaktif yaklaşım: Başarılı bir dijital pazarlama ajansı, müşterilerine proaktif bir yaklaşım sergileyerek, pazarlama trendlerini takip eder ve müşterilerine fikirler sunar. Bu, ajansın müşterilerinin pazarlama stratejilerini sürekli olarak geliştirmelerine yardımcı olur.

 6. İyi iletişim: Ajans, müşterileriyle açık ve etkili bir iletişim kurmalıdır. Bu, müşterilerin ajansın çalışmalarını anlamalarına ve ajansın müşterilerinin beklentilerini karşılamasına yardımcı olur.

 7. Güncel trendleri takip etmek: Dijital pazarlama alanında sürekli olarak yeni trendler ve teknolojiler ortaya çıkmaktadır. Başarılı bir dijital pazarlama ajansı, bu trendleri takip ederek, müşterilerine en iyi hizmeti sunmaya çalışmalıdır.

Vayes Blog'a yeni içerik eklendiğinde ilk siz haberdar olun!

BÜLTEN ÜYELİĞİ

Instagram'da en verimli etkileşim alacağınız saatler sabah 07:00 - 09:00 arası ve akşam 19:00 ile 24:00 arasıdır. İnsanlar ilk uyandığında Instagram'a bakar. İşten gelip dinlendikten sonra da aktif olarak sosyal medyayı kullanır.