SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Şubat 08, 2018 -

Arama motorlarının insanların hayatında hemen hemen merkeze oturmasıyla birlikte web sitesi sahiplerinin en büyük çabalarından birisi SEO çalışmaları olmuştur. Dijital reklamcılığın giderek popülerleşmesiyle de insanların en çok sordukları sorulardan bir tanesi, SEO uyumlu makale yazımının neden önemli olduğudur.

İnternet siteniz hangi konuyla veya sektörle ilgili olursa olsun özgün içerik oluşturulmadan belirli bir seviyeye gelme ihtimali çok zordur. SEO uyumlu makale yazımı, arama motorunda üst sıralarda yer almak için oldukça önemlidir. Bu sayede sitenizin içerik kalitesi artarken Google’ın sevdiği yapıda içeriklere sahip bir siteniz olur. Yeni içerikler daha hızlı indekslenir. Daha hızlı indeks ise, arama motorunda ilk sayfalara ve ilk sıralara daha hızlı yerleşmek anlamına gelir.

Arama motorundan gelen ziyaretçiler, özgün ve SEO uyumlu kaliteli içeriklerle karşılanırsa, sitede daha uzun süre gezinir. Bu da hemen çıkma oranınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Peki, makaleler nasıl SEO için uygun formatta yazılır?

SEO Uyumlu Başlık

Yazılan makalenizin başlığı mutlaka anahtar kelimenizi içermelidir. Hızlı indekslenme ve SEO uyumlu olabilmesi için en temel detaylardan bir tanesi budur. Örnek vermek gerekirse, yazımızda kurumsal SEO’dan bahsediliyorsa başlıkta mutlaka ‘Kurumsal SEO’ anahtar kelimesini bulundurmamız gerekir. İçeriğinize uyumsuz bir başlık,  arama motorları tarafından geriye atılmanıza sebep olacakken içeriğinizin kalitesini de düşürecektir.

Yazı başlığının özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır.

 - Anahtar kelimeleri içeren başlık oluşturulması.

 - Meta title karakter sayısının ise max. 65 olması gerekmektedir.

 - URL kısmında da anahtar kelime kullanılmalıdır.

Bizzat Google tarafından önerilen örnek URL bağlantısı “/dsc123csf456cd.html” yerine “/tr/blog/kurumsal-seo-nedir-ve-nasil-yapilir” şeklinde olmalıdır.

Meta Açıklaması ve Etiketlerin Önemi

SEO uyumlu meta açıklaması yazarken aşağıdaki kurallara öncelikli olarak dikkat edilmesi gerekir.

 - Anahtar kelimeler mutlaka yazımızda yer almalı.

 - Meta açıklaması (description) max. 154 karakter olmalıdır.

Özgün ve Kaliteli İçerik

Eğer yazınızın SEO uyumlu olmasını istiyorsanız ilk adım olarak özgün bir içerik yazmanız gerekir. Tamamen kendi cümlelerinizden oluşan ve kullanıcının kafasında soru işareti bırakmayacak bir yazı kaliteli bir yazı olacaktır.

Google’da hoşunuza giden veya faydalı olarak göreceğiniz içerikleri kopyala yapıştır yapmanız yarardan ziyade fazlasıyla zarar getirir. Elinizde sadece çöp bir içerik ve ardından ziyaretçi kayıpları olur. Üst sıralara çıkmak isterken sıralamanız Google tarafından daha da gerilere atılır.

Bir diğer özellik ise içeriğinizin en az 300-500 kelime arasında olması gerektiğidir. Anahtar kelimelerinizin yoğunluğu ise içeriğinizin yüzde 3 veya yüzde 4’ü kadar olmalıdır.

SEO Uyumlu Ara Başlıklar

İçerikte anahtar kelime içeren H1, H2, H3 ve H4 gibi ara başlıklar bulunmalıdır. Makalenizin durumuna göre H5, H6 gibi ara başlıkları da diğer ara başlıklarla birlikte kullanabilirsiniz.

H1 etiketli ara başlığının anahtar kelimeyle başlaması tüm okurlarımıza şiddetle tavsiye edilir. :)

SEO’ya uyumlu makale yazımında takılıyorsanız, bizleri takip edebilir, sorularınız için bizlerle hızla iletişime geçebilirsiniz.

SEO ile yeni tanışanlara ise “SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir ? Nasıl Yapılır ?” makalemizi okumalarını tavsiye ederiz.

Etiketler