Google da Yükselmek İçin Ne Yapmalıyım ? İlk Seriden 5 Madde

Ocak 13, 2017 -

"SEO da Sıralama Nelere Bağlıdır ?"
Sorusuna 5 Maddelik Seriler Hazırladık Haydi Buyrun... 

Makalemizde Google 'ın bir içeriği arama sonuçlarındaki yerini belirlerken neleri kontrol ederek yapılandırdığını inceleyeceğiz;

Google SEO konusunda çok önceden bu yana herkesin artık neredeyse bildiği yaklaşık 200 - 250 civarında sinyaller ile (bu bizim tahmin ettiklerimiz) aldığı kriterler çerçevesinde değerlendirme yapmaktadır.

Google için sıralamayı değiştiren etkenler nelerdir ?
Hadi biraz ajanlık zamanı!
Bu yazıda birçok kaynak kullanılmıştır, izlenimler ve tecrübe detayları ile faydalı olmasını ve güzel bir yön vermesini dileriz.

Brian Dean paylaşmış olduğu güzel deneyimlerinde katkısı çok olduğu için kendisine teşekkür ederiz.
Hiç renklerin google sıralamasını etkileyeceğini düşündünüz mü ?

Bizde Hızla Düşünün :)

Altta listelediğim maddelerin arz ettikleri önemi farklı renkler kullanarak ifadelendirdim. Renklerin önem hiyararşisi şu şekilde işiyor;

Kırmızı Renk- En Ciddi Benim Diyor 
Pembe Renk Bende Dikkat Çekerim Diyor
Mavi Renk Ben Artık Oturdum Beni Detaylar İçin Okuyun Diyor

Ya sizce ?

1- Domain Yaşı Sıralamaya Etki Eder mi ?

Domain yaşınız ilerledikçe, yaşlanmış olursunuz yaşlandıkça doğru işler yapıyorsanız kendi işinizi, sitenizi iyi anlatabiliyorsanız Google ve arama motorları karşısında genel konumunuz pozitif şekilde orantılı olarak yükselmesi beklencektir.

Tabi şunada dikkat 6 aylık ve 1 yıllık iki domain arasındaki nedir fark diye düşünürseniz cevap Matt Cutts' ten gelsin "yok denecek kadar az" şeklinde ifadelerde bulunmuş kendileri. 

2- Anahar Kelimenin Alanadında Bulunması Sitemin Yukarıda Olmasını Sağlar mı ?

Neden olmasın, jenerik alanadı etkilidir, eskisi kadar olmasa da, anahtar kelimenizin domain isminizde yer alması, Google ’ın sıralama kriterleri arasında oldukça kıymetlilerindendir.

Konuya yakın olan anahtar kelimeli domainler kullanıcıyı siteye çekmede etkili olduğu için önemlidir. Yeni domain düşüncesindeyseniz dikkate alın bu konuyu.

3- Anahtar Kelimenin Domain’in İlk Kelimesi Olması Sıralamada İşe Yarar mı ?

Söyleyeceğiniz konuyu direk başta net ifade ederseniz, Google net insanları sever diyebiliriz net olun. Google ’ın anahtar kelimeye yer vermekten daha önemli gördüğü tekniki anahtar kelimemizin alanadımızın ilk kısımlarında olmasıdır.

4- Domain Tescil Süresi Google Sıralama Yükseltemede İşe Yarar mı ?

Şimidi Google ı uzaktan şu şekilde düşünün bir ev kiralıyorsunuz ve bu evin kirasını aylık olarak ödemeye anlaşmanız mı yoksa al kardeşim sana 5 yıllık kira ücreti beni birdaha arama demeniz mi ev sahibi karşısındaki sizin statikonuzu daha net şekilde ve pozitif çizer ?

Google ellerini ovuşturan ev sahibi gibidir, tabiki 5 yıl buraya kirasını peşinen vereni daha çok uygun bulacaktır. Güven her işin başıdır değil mi ?

Bundan dolayı, domain adreslerinizi satın alırken en az 3 – 5 yıllığına satın almanız, sitenizin google sıralamalarında üst sıralarda yer almasının lehinde bir etken daha oluşturacak ve bir sinyal daha aktif olacaktır.

5- Anahtar Kelimenin Alt Domain’de (subdomainde) Tekrar Kullanılması 

Anahtar kelimenizi sitenizin alt domaini olarak kullanabilirsiniz, o anahar kelime için yapılan aramalarda alt domain adresinizin üst sıralarda yer almasını sağlayabileceği düşünülen ve etkide bulunan bir sinyaldir.

Daha fazla detay için lütfen sayfamızı takip edin yada buradan bizlere ulaşın!

Makalenin devamı için tıklayabilirsiniz.

Etiketler