Web Tasarımda Responsive Uygulaması

Mart 23, 2016 -

Responsive kelimesini Türkçe'ye çevirdiğimiz zaman, karşımızda 'duyarlı' sözcüğü çıkmaktadır. Anlam bütünlüğü sağlamak için çalıştığı cihaza duyarlı web tasarım olarak çeviriyi genişletebiliriz. Bu yazımızda sizlere duyarlı tasarımı anlatacağız.

Nedir bu Responsive (Duyarlı) Tasarım?

Web Tasarımda Responsive herhangi bir ekran ölçüsüne bağlı kalmayarak kendisini açıldığı ekrana göre şekillendiren web sitelerinin tasarım sistemine verilen genel bir isimdir. Konuyu biraz daha açmak gerekirse sizin web sitenizin masaüstü cihazlarda, tabletlerde ve telefonlarda bozulmadan görüntülenebilmesidir.

Responsive Web Tasarımın Özellikleri Nelerdir ?

Responsive Tasarım; kullanılan cihazların çözünürlüğüne göre tasarlanarak, tüm tarayıcılarda aynı ve farklı çözünürlüklerde ekranın kendisini şekillendirmesi anlamına gelmektedir. Son dönemde ülkemizde de trend haline gelen responsive tasarım, yurtdışında uzun süredir yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yeni bir web sitesi yaptırmak istediğinizi düşünelim. Bu site için yaptıracağınız tasarımın responsive olması halinde ayrıca bir mobil tasarım yaptırmanız gerekmeyecektir ki bu da sizi ikinci bir masraftan kurtarır. Responsive tasarım fiili kullanımda, mobil tasarımla benzer anlam taşımaktadır.

Projeniz (web sitesi, e-ticaret sitesi, kurumsal web sitesi, vb.) responsive olarak tasarlanmadıysa mobil ve tablet kullanıcılarınızın sitenizde dolaşarak inceleme ya da alışveriş yapmaları sırasında kendilerini oldukça uzun ve zorlu bir maraton bekliyor olacaktır. Ziyaretçiniz her bir sayfaya girdiğinde bilgiye erişmesi için ekranı yakınlaştırıp yakınlaşan ekranda scroll yapması gerekecek bu da ziyaretçinize "parmak sporu" yaptırmak anlamına gelir.

Responsive Tasarım

Açıkçası yakın zamanda çoğu projenin responsive olduğunu düşünürsek bu durumda ziyaretçinin sizin sitenizde vakit kaybetmesinin ona katabileceği hiçbir pozitif taraf yok, olur da sıkılırsa (ki sıkılmaması için interneti ilk kez kullanıyor olması gerekir), sitenizden ayrılmak için vakit kaybetmeyecektir. Bu konuda emin olabilirsiniz

Bilindiği üzere dünya genelinde mobil kullanıcı yüzdesi, masaüstü kullanıcı yüzdesini geride bıraktı. Google'ın arama sonuçlarında mobil uyumlu web sitelerini ön plana çıkarması, profesyonel kurumsal web sitelerinde responsive tasarımı neredeyse zorunlu kılmaktadır.

Vayes Web Tasarım ekibi olarak bu yazımızda, müşterilerimize proje tasarımlarının responsive olmasının getireceği avantajları "ısrar" derecesinde anlatmamızın sebeplerini açıklamaya çalıştık.

Etiketler