Blog Nedir ?

Ekim 18, 2019 -

Blog insanların teknik yazılım bilgisine ihtiyaç duymadan paylaşımlar yaptığı bilgi paylaşım ağıdır. Blog ingilizcedeki web ve log kelimelerinden türetilerek oluşturulmuş bir isimdir.

Bloglar insanların günlük yaşantılarından bir bölüm veya bilimsel bir makale içerebilir. Blogların içerik türleri oldukça farklılık göstermektedir.

Blog Nasıl Açılır ?

Eğer sizde blog yazarı olmak ve içerik üretmek istiyorsanız hemen ücretsiz bir şekilde blog açabilirsiniz. Blog açmak için hiçbir teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur.

Blog yönetimi standart bir sosyal medya yönetimi kadar kolay ve hızlıdır. Google blogger altyapısını kullanarak tamamen ücretsiz bir şekilde blog sahibi olabilirsiniz.

Hadi sizi bekletmeden blog nasıl açılır ondan bahsedelim. Benim tavsiyem sizlere kompakt ve kullanışlı olan Google blog altyapısıdır. Hemde sunucu domain gibi masraflarınız da olmadan kayıt olabilirsiniz

Blog Açmak : 1. Adım

Blog açmak için öncelikle bir adet gmail hesabına ihtiyacımız olacak eğer sizin gmail hesabınız yoksa buradan çok hızlı bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Gmail hesabını açtıktan ve onayladıktan sonra ikinci adıma geçebiliriz.

Blog Açmak : 2. Adım

Blogger resmi web sitesine buradan giriş yaptıktan sonra aşağıdaki görseldeki gibi bir ekran karşımıza gelecek.

bloger acmak ilk adım

Görünen ad bölümüne isminizi yazarak Blogger’a Devam Et butonuna tıklayabilirsiniz.

blog acmak ikinci adim

Gelen ekrandan Yeni Blog butonuna tıklayarak devam edelim.

Blog Açmak : 3. Adım

blog acmak icin ucuncu adim

Yeni blog butonuna tıkladıktan sonra yukarıdaki görseldeki gibi bir ekran karşımıza gelecek. Başlık bölümüne üreteceğiniz içerikler ile ilgili bir başlık girmelisiniz. Hatta size şöyle bir örnek verelim. Bir kitap yazacaksınız ve bu kitabın isminin önemi kitap için neyse blog içinde başlığın önemi odur.

Başlık girildikten sonra adres satırına yine ilgili bir uzantı girmeniz sizin için faydalı olacaktır. Burada oluşturacağınız adres uzantısını sosyal medya gibi mecralarda paylaşarak sitenize trafik çekebilirsiniz.

Adres satırını doldurduktan sonra tema seçimine gelebilirsiniz. Tema seçimi sitenize gelen kullanıcıların sitenizde vakit geçirmeleri için çok önemlidir. Bundan dolayı üreteceğiniz içerikler ve bu içeriklere ilgi duyan kitleye en uygun tema seçimini yapınız.

Tema seçimi, adres ve başlık bölümünü tamamladıktan sonra Blog Oluştur! butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz

blog acmak icin sonuncu adim

Blog kaydınız tamamlanmıştır artık istediğiniz şekilde içerikler paylaşabilir ve kullanıcılarınıza erişebilirsiniz. Yukarıdaki görselde ki gibi Yeni Yayın butonuna tıklayarak içerik oluşturabilirsiniz.

Sol kısımda Blog Görüntüle sekmesine tıklayarak oluşturmuş olduğunuz blogu inceleyebilirsiniz. Sol taraftaki bölümden siteniz için bütün ayarlara ulaşabilir tema ayarları, sayfalar, kayıtlar gibi bölümleri düzenleyebilirsiniz.

Sitenizde ki içeriklerin özgün olmasına çok dikkat etmelisiniz. Başka sitelerden kopyalarak içerik paylaşacaksanız eğer kaynakça belirtmeniz gerekmektedir. Özgün içerik ve görsellerle birlikte kendi kitlenize ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz Google Adwords eğitimini öğrenerek siteniz reklamlarını yapabilir ve çok hızlı bir şekilde büyüye bilirsiniz. Ücretsiz eğitime özel sınırlı sayıdaki 100₺ kuponları kaçırmayın ve hemen bu içeriğimizi de okuyun.

Etiketler
  • SEO
  • Web Tasarım

Serdar GÜRSOY

Sektördeki 10+ yıllık tecrübesi ile yenilikçi ve akışı değiştiren fikirlerle ticareti arttırıcı bazda pazarlama çözümleri üreten Dijital Stratejist.

Vayes Blog'a yeni içerik eklendiğinde ilk siz haberdar olun!

BÜLTEN ÜYELİĞİ

Özellikle gece sık olarak bilgisayar veya telefon kullanımı yapıyorsanız gece ışığını (Night Light) açmanız gözlerinize fayda sağlayacak ve yorulmanızı önleyecektir.)