Kullanım Alanına Göre 5 Adobe Grafik Dizayn Programı

Eylül 04, 2018 -

Kullanım Alanına Göre 5 Adobe Grafik Dizayn Programı 

Dünya üzerinde insan arası ilişkilerde yazının önemi büyük bir yere sahiptir. Reklam ve pazarlama sektöründe yazı ile birçok başarıya ulaşılsa da, görsel tasarım olmadan belli bir sınırı geçmek her zaman imkansız bir durum ortaya çıkarmaktadır.  Böylelikle insan hafızasını görsel tasarımlar ile hareketlendirmek ve uyarmak, reklam ve pazarlama dünyasının en etkili yollarından biri haline gelmeyi başarmıştır. 

Grafik tasarım alanında meslek edinmiş her birey, işini daha hızlı ve daha etkili yapabilmesi için gün geçtikçe birçok program gün yüzüne çıkmaktadır. Ancak programların bolluğu ile akıllarda hangi programlar hangi alanda kullanılır sorusu her geçen gün çoğalmaya ve akıllarda karışıklık yaratmaya devam etmektedir.

Peki bunca karışıklığa neden olan ve merak edilen programlar hangileri ve en stabil çalıştığı alanlar nedir? Bunları öğrenmenin yolu bu makaleden geçmektedir.

1) Adobe Photoshop

İlk sıramızda bulunan program tabiki de dünya üzerinde en yaygın şekilde kullanılmakta olan ve grafik tasarımı meslek haline getiren bireyler arasında geniş bir kitleye hitap eden çok işlevli programdır Photoshop. Grafik tasarım alanında yapılacak tasarım ne olursa olsun neredeyse tüm işlemleri Photoshoptan gerçekleştirmek şüphesiz su götürmez bir gerçektir.

Photoshop ile portre veya manzara resimleri çizebilir, profesyonel kameranız ile çektiğiniz bir fotoğrafı temizleyebilir veya renkleri ile oynayabilir, logo tasarımı oluşturabilir, katalog tasarlayabilir, vektörel çizimler oluşturabilir ve hatta video düzenlemeleri ile birlikte birçok tasarım için çalışmanız mümkündür. Photoshop’un en çok tercih edilme sebebi kesinlikle hitap ettiği tasarım alanının çok geniş olmasıdır.

Photoshop Programının Artısı

- Photoshop’un diğer programlara oranla efekt verme, yazı yazma, çizim yapma konusunda hem tecrübe hem de kalite bakımından üst düzey bir konuma sahip olması.

- Profesyonel fotoğraf çekimi yapan bireylerin ışık, kontrast, renk ayarı gibi birçok efekti uzun yıllardan beri bu program üzerinden yapmasının, alanında başarılı bir performans gösterdiği gerçeği.

2) Adobe Illustrator

Photoshop programının geniş ve kapsamlı bir program olduğunu varsaydığımız zaman, Illustrator programının o kadar da büyük bir program olduğunu düşünemeyiz. Ancak alanında çok büyük bir başarıya imza attığını kesin bir ifadeyle söylemek mümkün. Photoshop birçok alana hitap ettiği için yaptığınız tasarımlar uzmanı olduğunuz alan ile doğru orantılıdır. Photoshop sizin vazgeçilmeniz olabilir ama örneğin logo tasarımı yapacaksanız, icon tasarımı yapacaksanız, vektörel bir tasarıma ihtiyaç duyuyorsanız Illustrator ile birlikte Photoshop’ta 1 saatte oluşturduğunuz tasarımı belki de 10 dakikada oluşturmak kesinlikle mümkündür.

Illustratorun çalışma mantığı vektör bazında olduğu için Photoshop’a oranla çok daha perspektif tasarımlar oluşturmak neredeyse en basit yöntemdir. Logo tasarımı yapan grafik tasarım bireylerinin vazgeçilmezi haline gelen Illustrator, kendini bu alanda kanıtladığı gerçeğini rahatlıkla söylemek mümkündür.

Illustrator Programının Artısı

- Perspektif tasarım kolaylığı,

- Logo tasarımı için en uygun yer olması,

- Vektörel bir çalışma ortamı olduğundan çalışma ortamının en yakınında dahi görüntünün bozulmaması kullanıcı için iyi bir deneyim sunması.

3) Adobe Indesign

Indesign programı katalog tasarımı yapan, dergi çıkaran, el ilanları oluşturan tüm sektör için vazgeçilmez bir programdır. Programın tek amacı en hızlı şekilde baskıya gidecek derginin, kataloğun veya herhangi bir materyalin tasarımsal veya baskısal olarak hazır hale getirmesidir. Aynı işlemleri Photoshop ve Illustrator’de yapıyor olsada asla Indesign programının sağladığı kolaylıkları sağlayamamaktadırlar. Buradan anlaşıldığı üzere Indesign programı birçok çalışma ortamı oluşturarak size otomatik komutlar vermenize ve çalışmayı en hızlı şekilde tamamlamanıza yardımcı olmaktadır. Baskı için çalışmak istiyorsanız acilen Indesign öğrenebilir ve meslektaşlarınız arasında en hızlı baskıya tasarım gönderen grafik tasarımcı olma yolunda ilerleyebilirsiniz.

Indesign Programının Artısı

- Baskıya gidecek tasarımlar da çok büyük kolaylık sağlaması,

- Çoklu hazırlanan PDF görsellerinin düzenlenmesinde büyük rol oynaması.

4) Adobe After Effects

After Effects animasyon ve video alanında boy gösteren çok işlevli bir program olmakla beraber reklam ve film dünyasının en çok kullanmayı tercih ettiği programlardan birisidir. Program arayüzü ilk başlayanlar için çok karışık gözükse de içerisinde oluşturulan projeler ile birlikte giderek basit bir hale gelmektedir. Video montajları, animasyonlar, haber kanallarında kullanılan son dakika efektleri, alt bantlar, kayan yazılar basit olmak üzere daha birçok profesyonel görüntüler oluşturmak mümkündür. Üstelik proje sonlarına doğru yapılan işin şıklığı ile birlikte alınan keyfin hazzı da çalışan birey için büyük bir motivasyon taşımaktadır.

After Effects Programının Artısı

- Animasyon alanında çok işlevli ve kullanımı kolay bir arayüz ile destek çıkmaktadır,

- Video montajları çok kolay olmasa da kendini After Effects ile geliştiren bireyler için kullanımı kolay olabilmektedir.

5) Adobe Premiere Pro

Premiere Pro After Effects ile birbirine çok benzeyen iki programlardır. Ancak birbirlerine olan benzerlikleri animasyon ve video montajı alanında birbirlerinden ayrılmaktadır. After Effects için bahsettiğimiz gibi animasyon ve efekt ağırlıklı bir program olmaktadır. Premiere Pro ise daha çok video montajı, sesler ve geçişler için uygun bir program olmakla birlikte önizleme konusunda After Effects’e oranla daha hızlı bir görünüm sağlamaktadır. Çekimi yapılan fotoğraflar veya videolar ile oluşturulmak istenen proje, Premiere Pro ve kolay arayüzü sayesinde hızlı ve etkili bir biçimde tamamlanabilmektedir.

Premiere Pro Programının Artısı

- Video montajı için çok uygun ve kullanıcı arayüzü bakımından kolay bir programdır,

- Animasyon ve geçişler After Effects bakımından çok kolay olmasa da iyi bir kullanıcı için güzel bir deneyim sunmaktadır.

Bilgisi verilen programların hepsinin Adobe tarafından yapılmış olması alanında uzmanlaştığınız bir program olmasıyla birlikte diğer programları kullanmaya başladığınız da fazla yabancılık çekmeyecek olmanız sizin için en büyük artı olacaktır. Bu yüzden bu makale içerisinde aynı firmanın yaptığı programların bilgisini vermemiz, size yardımcı olması açısından en büyük isteğimizdir.

Etiketler